| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Podstawa wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy po okresie wyczekiwania

Podstawa wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy po okresie wyczekiwania

Zleceniobiorca wykonywał dla nas projekt od 1 sierpnia do 7 października br. Na ten okres podpisaliśmy z nim umowę zlecenia. Wcześniej zleceniobiorca nigdzie nie pracował – ani na umowę o pracę, ani na zlecenie. Ponownie podpisaliśmy z nim umowę zlecenia od 4 listopada br. Od 21 listopada br. zleceniobiorca ten jest niezdolny do pracy. Od kiedy przysługuje mu zasiłek chorobowy? Czy okres poprzedniego wykonywania zlecenia należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, jeżeli od początku wykonywania umowy podlegał ubezpieczeniu chorobowemu? Z jakiego okresu wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku?

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków przysługujących zleceniobiorcy uwzględnia się przychód uzyskany za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, z tytułu którego przysługuje zasiłek.

Za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego uważane są także kolejne okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tego samego tytułu, tj. kolejne umowy zlecenia zawarte z tym samym zleceniodawcą. Przerwy przypadającej na dni ustawowo wolne od pracy nie traktuje się jako przerwy w ubezpieczeniu chorobowym.

W sytuacji gdy niezdolność do pracy z powodu choroby powstała w pierwszym miesiącu kalendarzowym ubezpieczenia chorobowego, postawą wymiaru zasiłku dla ubezpieczonych jest:

  • kwota przychodu określona w umowie, przysługująca za pierwszy kalendarzowy miesiąc ubezpieczenia chorobowego – dla ubezpieczonych, dla których odpłatność za wykonywanie umowy została określona kwotowo,
  • kwota przeciętnego miesięcznego przychodu innych osób ubezpieczonych, z którymi płatnik składek zawarł takie same lub podobne umowy, z miesiąca, w którym powstała niezdolność do pracy – jeżeli odpłatność za wykonywanie umowy określono w kwotowej stawce godzinowej, akordowo lub prowizyjnie.

Jeżeli u płatnika składek nie ma innych ubezpieczonych, których przychód mógłby zostać przyjęty przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku dla ubezpieczonego, który zachorował w pierwszym kalendarzowym miesiącu ubezpieczenia, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przychód osiągnięty przez zleceniobiorcę (pkt 204 komentarza zasiłkowego).

W sytuacji Państwa zleceniobiorcy, do 90-dniowego okresu wyczekiwania należy wliczyć okresy ubezpieczenia z kolejnych umów zlecenia, tj. od 1 sierpnia do 7 października br. (68 dni), a następnie od 4 listopada, gdyż przerwa między obecnym a poprzednim ubezpieczeniem chorobowym nie przekroczyła 30 dni.

W dniu powstania orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby, tj. 21 listopada br., pracownik nie posiadał 90-dniowego wymaganego okresu ubezpieczenia, ale do okresu wyczekiwania należy również wliczyć okres, za który zleceniobiorca nie otrzymał zasiłku chorobowego z powodu braku wymaganego okresu ubezpieczenia. Zleceniobiorca nabędzie prawo do zasiłku chorobowego po 90 dniach podlegania ubezpieczeniu, tj. od 26 listopada br. (68 dni ubezpieczenia od 1 sierpnia do 7 października + 22 dni od 4 do 25 listopada br.).

WAŻNE!

Do okresu wyczekiwania należy wliczyć poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, jeżeli przerwa między poprzednim a obecnym okresem podlegania ubezpieczeniu chorobowemu wyniosła nie więcej niż 30 dni.

Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy przyjąć przychód z pierwszego niepełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia, tj. z miesiąca, w którym powstała niezdolność do pracy (listopad br.). W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie należy uwzględniać przychodu z umowy zlecenia trwającej do 7 października, gdyż między poprzednią a obecną umową zlecenia nastąpiła przerwa w podleganiu ubezpieczeniu chorobowemu.

Podstawa prawna:

  • art. 4, art. 48, art. 49 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 11 ust. 2 w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK