| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Podstawa wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy po okresie wyczekiwania

Podstawa wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy po okresie wyczekiwania

Zleceniobiorca wykonywał dla nas projekt od 1 sierpnia do 7 października br. Na ten okres podpisaliśmy z nim umowę zlecenia. Wcześniej zleceniobiorca nigdzie nie pracował – ani na umowę o pracę, ani na zlecenie. Ponownie podpisaliśmy z nim umowę zlecenia od 4 listopada br. Od 21 listopada br. zleceniobiorca ten jest niezdolny do pracy. Od kiedy przysługuje mu zasiłek chorobowy? Czy okres poprzedniego wykonywania zlecenia należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, jeżeli od początku wykonywania umowy podlegał ubezpieczeniu chorobowemu? Z jakiego okresu wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku?

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków przysługujących zleceniobiorcy uwzględnia się przychód uzyskany za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, z tytułu którego przysługuje zasiłek.

Za okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego uważane są także kolejne okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tego samego tytułu, tj. kolejne umowy zlecenia zawarte z tym samym zleceniodawcą. Przerwy przypadającej na dni ustawowo wolne od pracy nie traktuje się jako przerwy w ubezpieczeniu chorobowym.

W sytuacji gdy niezdolność do pracy z powodu choroby powstała w pierwszym miesiącu kalendarzowym ubezpieczenia chorobowego, postawą wymiaru zasiłku dla ubezpieczonych jest:

  • kwota przychodu określona w umowie, przysługująca za pierwszy kalendarzowy miesiąc ubezpieczenia chorobowego – dla ubezpieczonych, dla których odpłatność za wykonywanie umowy została określona kwotowo,
  • kwota przeciętnego miesięcznego przychodu innych osób ubezpieczonych, z którymi płatnik składek zawarł takie same lub podobne umowy, z miesiąca, w którym powstała niezdolność do pracy – jeżeli odpłatność za wykonywanie umowy określono w kwotowej stawce godzinowej, akordowo lub prowizyjnie.

Jeżeli u płatnika składek nie ma innych ubezpieczonych, których przychód mógłby zostać przyjęty przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku dla ubezpieczonego, który zachorował w pierwszym kalendarzowym miesiącu ubezpieczenia, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przychód osiągnięty przez zleceniobiorcę (pkt 204 komentarza zasiłkowego).

W sytuacji Państwa zleceniobiorcy, do 90-dniowego okresu wyczekiwania należy wliczyć okresy ubezpieczenia z kolejnych umów zlecenia, tj. od 1 sierpnia do 7 października br. (68 dni), a następnie od 4 listopada, gdyż przerwa między obecnym a poprzednim ubezpieczeniem chorobowym nie przekroczyła 30 dni.

W dniu powstania orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby, tj. 21 listopada br., pracownik nie posiadał 90-dniowego wymaganego okresu ubezpieczenia, ale do okresu wyczekiwania należy również wliczyć okres, za który zleceniobiorca nie otrzymał zasiłku chorobowego z powodu braku wymaganego okresu ubezpieczenia. Zleceniobiorca nabędzie prawo do zasiłku chorobowego po 90 dniach podlegania ubezpieczeniu, tj. od 26 listopada br. (68 dni ubezpieczenia od 1 sierpnia do 7 października + 22 dni od 4 do 25 listopada br.).

WAŻNE!

Do okresu wyczekiwania należy wliczyć poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, jeżeli przerwa między poprzednim a obecnym okresem podlegania ubezpieczeniu chorobowemu wyniosła nie więcej niż 30 dni.

Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy przyjąć przychód z pierwszego niepełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia, tj. z miesiąca, w którym powstała niezdolność do pracy (listopad br.). W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie należy uwzględniać przychodu z umowy zlecenia trwającej do 7 października, gdyż między poprzednią a obecną umową zlecenia nastąpiła przerwa w podleganiu ubezpieczeniu chorobowemu.

Podstawa prawna:

  • art. 4, art. 48, art. 49 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 11 ust. 2 w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK