| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Wypłata zasiłku macierzyńskiego w razie przedłużenia terminowej umowy o pracę do dnia porodu

Wypłata zasiłku macierzyńskiego w razie przedłużenia terminowej umowy o pracę do dnia porodu

Jesteśmy pracodawcą uprawnionym do wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Z jedną z pracownic zawarliśmy umowę o pracę na czas określony od 1 lipca 2010 r. do 30 czerwca 2011 r. Przed rozwiązaniem umowy pracownica udokumentowała, że jest w czwartym miesiącu ciąży, w związku z czym jej umowa została przedłużona do dnia porodu. Pracownica urodziła dziecko 10 października br. Jej wynagrodzenie było określone w stałej miesięcznej wysokości 4200 zł. Czy nasz zakład będzie musiał wypłacić jej zasiłek macierzyński i od jakiej podstawy go obliczyć? We wcześniejszym okresie pracownica nie korzystała ze zwolnień lekarskich.

Są Państwo zobowiązani do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za 1 dzień, tj. za 10 października br. Wypłatę zasiłku za ten dzień mogą jednak Państwo przekazać do ZUS, który wypłaci zasiłek macierzyński za cały okres, za który jest on należny. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie z okresu od października 2010 r. do września br., po potrąceniu składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika (13,71%), tj. 3624,18 zł.

UZASADNIENIE

Pracownica, która była zatrudniona na podstawie umowy o pracę: na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy lub na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, ma prawo do przedłużenia umowy do dnia porodu, jeżeli uległaby ona rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży. W takiej sytuacji umowa ulega przedłużeniu z mocy prawa i nie trzeba jej aneksować.

Przedłużenia umowy do dnia porodu nie stosuje się do umowy o pracę na zastępstwo, nawet jeżeli termin jej rozwiązania przypadłby po upływie 3. miesiąca ciąży. Umowa ta rozwiązuje się w terminie w niej wskazanym.

Sposób liczenia okresu 3 miesięcy ciąży wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 5 grudnia 2002 r. (I PK 33/02, OSNP 2004/12/204). Termin upływu 3. miesiąca ciąży (art. 177 § 3 Kodeksu pracy) oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni). Upływ 3. miesiąca ciąży następuje z upływem 3 miesięcy księżycowych, które obejmują trzy 4-tygodniowe lub trzy 28-dniowe okresy trwania ciąży. Okres ochrony stosunku pracy trwa zatem od ukończenia 12. tygodnia ciąży. Stan ciąży pracownicy oraz etap ciąży, w którym aktualnie się znajduje, powinien być stwierdzony w zaświadczeniu lekarskim, wystawionym na zwykłym druku.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje osobie, która w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu urodziła dziecko. Jeżeli umowa o pracę została z powodu ciąży pracownicy przedłużona do dnia porodu, wówczas dzień narodzin dziecka jest zarazem ostatnim dniem podlegania ubezpieczeniom z tytułu stosunku pracy. Tym samym ustawowy warunek urodzenia dziecka w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego został spełniony i Państwa pracownica nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »