| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Obliczanie przerwy między kolejnymi niezdolnościami do pracy

Obliczanie przerwy między kolejnymi niezdolnościami do pracy

Nasz pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim w okresach od 25 kwietnia do 2 maja oraz od 28 sierpnia do 3 września br. Między jedną a drugą niezdolnością do pracy upłynęło 117 dni. Czy za okres niezdolności do pracy przypadającej w sierpniu i wrześniu należy ustalić nową podstawę do naliczenia zasiłku?

Natomiast przy obliczaniu przerwy przypadającej między niezdolnościami do pracy należy uwzględniać pełne miesiące kalendarzowe niezależnie od tego, ile mają dni. Istotne jest, aby niezdolność do pracy nie wystąpiła choćby w jednym dniu danego miesiąca.

PRZYKŁAD

Pracownik był niezdolny do pracy w okresach od 1 do 5 stycznia br., następnie od 30 kwietnia do 31 maja br. oraz od 2 do 10 września br. Pracodawca ustalił podstawę wymiaru do obliczenia zasiłku za pierwszy okres choroby z 12 miesięcy poprzedzających okres niezdolności do pracy, tj. od stycznia do grudnia 2010 r. Ponieważ między pierwszą a drugą niezdolnością do pracy upłynęły 2 miesiące kalendarzowe (luty i marzec), pracodawca nie ustalał na nowo podstawy wymiaru zasiłku dla drugiego okresu niezdolności do pracy. Błędem byłoby przyjęcie, że między tymi okresami choroby upłynęło 114 dni, następnie podzielenie ich przez 30 dni, co dałoby ponad 3 miesiące. Kolejny okres niezdolności do pracy przypadał po przerwie trwającej co najmniej 3 miesiące kalendarzowe (czerwiec, lipiec i sierpień), a zatem pracodawca jest zobowiązany na nowo ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla trzeciej niezdolności do pracy przypadającej we wrześniu z nowego okresu, uwzględniając przychody uzyskane przez pracownika od września 2010 r. do sierpnia 2011 r.

Powyższy pogląd podzielił Sąd Najwyższy w wyroku z 5 kwietnia 2005 r. (I UK 372/04, OSNP 2005/21/343), uznając, że: trzymiesięczny termin, o którym mowa w art. 43 ustawy zasiłkowej, obejmuje pełne miesiące kalendarzowe i do jego obliczania nie ma zastosowania art. 112 k.c. „Miesiąc” i „miesiąc kalendarzowy” to dwa różne określenia języka prawnego. Zgodnie z nakazem wykładni synonimicznej nie można dawać im znaczenia tożsamego. Wniosek stąd, że okres 3 miesięcy kalendarzowych przewidziany w art. 43 ustawy zasiłkowej, to okres obejmujący pełne kolejne nazwane miesiące, stanowiące trzy dwunaste części roku kalendarzowego.

Podstawa prawna

  • art. 11 ust. 5 i art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »