| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik, który nie jest mężem matki dziecka, może starać się o zasiłek opiekuńczy na dziecko

Czy pracownik, który nie jest mężem matki dziecka, może starać się o zasiłek opiekuńczy na dziecko

Nasz pracownik złożył wniosek o zasiłek opiekuńczy na opiekę nad 7-letnim synem. Przedłożył zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że matka dziecka nie może sprawować nad nim opieki z powodu choroby. Pracownik mieszka z matką dziecka, ale nie są małżeństwem. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy?

RADA
Tak, w opisanej sytuacji pracownikowi, który jest ojcem dziecka, przysługuje zasiłek opiekuńczy, mimo że formalnie nie zawarł z matką dziecka związku małżeńskiego.

UZASADNIENIE
Pracownik z tytułu zatrudnienia podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Dlatego może starać się o płatne zwolnienie od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat. Jeżeli choroba uniemożliwi członkowi rodziny stale opiekującemu się dzieckiem opiekę nad nim, pracownik może zwrócić się z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy.

Państwa pracownik nie jest wprawdzie mężem matki dziecka, ale ma prawo do otrzymania zasiłku opiekuńczego. Ojciec dziecka jest bowiem członkiem rodziny i mieszka razem z synem.

WAŻNE!
Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługiwałoby również pracownikowi, gdyby tylko na okres choroby matki dziecka zamieszkał z nimi albo z synem.

Przykład:
Pracownik zwrócił się z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy na 5-letnią córkę, która zachorowała. Dziecko chodzi do przedszkola, wychowuje je matka, która w tym czasie wyjechała służbowo. Rodzice, mimo że są małżeństwem, nie mieszkają razem. Na czas podróży matki dziecka opiekę nad nim przejął pracownik, który z powodu choroby córki nie mógł wykonywać pracy, dlatego przysługuje mu zasiłek opiekuńczy na czas choroby dziecka.


Podstawa prawna:• art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. b, ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267).

 
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »