| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy można otrzymywać dodatek z tytułu podjęcia nauki w szkole poza miejscem zamieszkania w czasie przebywania dziecka w szpitalu

Czy można otrzymywać dodatek z tytułu podjęcia nauki w szkole poza miejscem zamieszkania w czasie przebywania dziecka w szpitalu

Moja córka 3 maja br. po poważnym wypadku trafiła do szpitala, w którym spędzi dłuższy czas – prawdopodobnie nawet 4 miesiące. Pobieram na nią zasiłek rodzinny oraz dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. Świadczenia wypłaca mi gmina, ponieważ prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Czy powinnam poinformować o tym gminę? Czy stracę w związku z tym prawo do tego dodatku?

RADA
O przerwaniu nauki i pobycie dziecka w szpitalu powinna Pani poinformować gminę, która wypłaca świadczenia. Nie ma Pani prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu nauki i zamieszkiwania poza miejscem stałego zameldowania za czerwiec br. i kolejne miesiące pobytu dziecka w szpitalu przypadające w roku szkolnym.

UZASADNIENIE
Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania przysługuje: matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka lub osobie uczącej się. Przysługuje on w związku z zamieszkaniem w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły artystycznej, w której jest realizowany obowiązek szkolny i obowiązek nauki, a także szkoły podstawowej lub gimnazjum w przypadku dziecka lub osoby uczącej się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Dodatek ten jest wypłacany w wysokości 80 zł miesięcznie na dziecko.

Okres wypłacania tego świadczenia został połączony z okresem pobierania nauki – przysługuje przez 10 miesięcy w roku w okresie pobierania nauki od września do czerwca następnego roku kalendarzowego.

Celem przyznania świadczenia jest zmniejszenie kosztów ponoszonych w związku z koniecznością zakwaterowania dziecka, które uczy się w szkole poza miejscem stałego zamieszkania, albo związanych z kosztami dojazdu. W sytuacji przedstawionej w pytaniu elementy te nie występują.

Pani córka przebywa długotrwale w szpitalu. Nie uczęszcza w tym czasie do swojej szkoły (ewentualne pobieranie nauki w okresie pobytu w szpitalu nie będzie uprawniało do tego dodatku). Dlatego dodatek za czerwiec br. i kolejne pełne miesiące pobytu dziecka w szpitalu nie przysługuje Pani.

Jeśli wystąpią zmiany mające wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych, osoba pobierająca te świadczenia jest zobowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu wypłacającego świadczenia rodzinne.

WAŻNE!
Dodatek ten jest wypłacany wyłącznie przez organ gminy lub ośrodki pomocy społecznej.

Dodatku w bieżącym okresie zasiłkowym nie wypłacają już pracodawcy, bez względu na liczbę zatrudnionych osób.

Za okres pobytu dziecka w szpitalu przysługuje Pani zasiłek rodzinny. Jeżeli córka nie ukończyła 18. roku życia, wystarczy, że Pani rodzina spełnia kryterium dochodowe. Po ukończeniu 18 lat warunkiem wypłaty dodatku jest zaświadczenie ze szkoły, że córka kontynuuje naukę.

Podstawa prawna:
• art. 15, art. 20, art. 23, art. 25 i art. 49 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DzU nr 228, poz. 2255 ze zm.),
• § 2 i § 5 rozporządzenia z 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (DzU nr 105, poz. 881 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »