| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Nagroda jubileuszowa i "trzynastka" w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego

Nagroda jubileuszowa i "trzynastka" w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego

Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w kwocie 3000 zł. W lutym br. otrzymał „trzynastkę” za 2010 r. w kwocie 5000 zł, która jest zmniejszana za czas choroby. W lipcu br. otrzymał natomiast nagrodę jubileuszową w kwocie 5000 zł, która w naszym zakładzie pracy jest wypłacana nie częściej niż co 5 lat. Pracownik jest na zwolnieniu od 20 lipca do 10 sierpnia br. Jak obliczyć wysokość świadczenia chorobowego?

Pracownik otrzymał dodatkowe wynagrodzenie roczne („trzynastkę”) za 2010 r. w lutym 2011 r. Zakładając, że „trzynastka” została wypłacona za ubiegły rok w pełnej wysokości (czyli nie wymaga uzupełnienia), należy ją uwzględnić w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego w kwocie:

  • 5000 zł – (5000 zł x 13,71%) = 4314,50 zł,
  • 4314,50 zł : 12 m-cy = 359,54 zł.

Nagroda jubileuszowa w Państwa zakładzie pracy wypłacana jest nie częściej niż co 5 lat. Zatem jest to składnik, który jest wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym na ubezpieczenie chorobowe (§ 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia składkowego). Ponieważ w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego należy uwzględniać tylko te składniki wynagrodzenia, od których została odprowadzona składka na ubezpieczenie chorobowe, a które nie przysługują za czas niezdolności do pracy, nagrody jubileuszowej nie należy wliczać do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego.

Mając na uwadze powyższe, przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia chorobowego zostanie uwzględnione wynagrodzenie w następującej wysokości:

● wynagrodzenie zasadnicze:

3000 zł – (3000 zł x 13,71%) = 2588,70 zł (jest to średnie wynagrodzenie zasadnicze za okres od lipca 2010 r. do czerwca 2011 r.),

● „trzynastka”: 359,54 zł.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego: 2588,70 zł + 359,54 zł = 2948,24 zł.

Podstawa prawna

  • art. 36–42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 92 § 2 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »