| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Świadczenie chorobowe dla rencistki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę

Świadczenie chorobowe dla rencistki zatrudnionej na podstawie umowy o pracę

Zatrudniliśmy na stanowisku sekretarki byłą nauczycielkę, która z powodu choroby zawodowej pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy. Pracownica w maju br. ukończyła 50 lat. Przedłożyła nam zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni z powodu pobytu w szpitalu. Jest to jej pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Jakie świadczenie chorobowe przysługuje pracownicy przez okres przedłożonego zwolnienia lekarskiego i w jakiej wysokości?

Państwa pracownicy przysługuje prawo do wynagrodzenia chorobowego za cały okres przedłożonego zwolnienia lekarskiego, czyli za 3 tygodnie orzeczonej niezdolności do pracy, w wysokości 80% podstawy wymiaru.

UZASADNIENIE

Umowa o pracę stanowi obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych, tj. emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz chorobowego. Z tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu pracownik ma prawo do świadczenia chorobowego, jeżeli stanie się niezdolny do pracy. Świadczenie to stanowi rekompensatę z powodu otrzymania niepełnego lub utraconego wynagrodzenia za pracę. W razie powstania niezdolności do pracy, pracownikowi przysługuje:

  • wynagrodzenie chorobowe albo
  • zasiłek chorobowy.

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi w wysokości 80% podstawy wymiaru, chyba że przepisy obowiązujące u danego pracodawcy przewidują wypłatę tego świadczenia w wyższej wysokości. W niektórych przypadkach pracownik nabędzie prawo do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, np. gdy niezdolność do pracy przypadnie w okresie ciąży lub zostanie spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy. Wysokość wynagrodzenia chorobowego nie jest zmniejszana do 70% podstawy wymiaru w przypadku, gdy pracownik przebywa w szpitalu (jak ma to miejsce przy zasiłku chorobowym).

Długość wypłaty wynagrodzenia chorobowego jest uzależniona od wieku pracownika. Prawo do wypłaty wynagrodzenia chorobowego przysługuje przez okres:

  • do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownikowi w wieku do 50 lat (oraz temu, który w danym roku kalendarzowym ukończy 50 lat),
  • do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownikowi w wieku powyżej 50 lat.

Jeżeli pracownik w dalszym ciągu jest niezdolny do pracy, wówczas przysługuje mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego.

WAŻNE!

Skrócenie okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego następuje po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończy 50 lat.

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy niezależnie od tego, czy w danym dniu pracownik miał pracować, czy był to dla niego dzień wolny.

Państwa pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy, czyli przez 3 tygodnie. Pracownica ukończyła 50 lat w maju 2011 r. i jeszcze w tym roku ma prawo do wynagrodzenia chorobowego przez 33 dni w roku kalendarzowym. Dopiero od stycznia 2012 r. pracownica będzie miała prawo do wynagrodzenie chorobowego przez okres krótszy, czyli przez 14 dni w roku kalendarzowym.

Wynagrodzenie chorobowe powinni Państwo wypłacić pracownicy w wysokości 80% podstawy wymiaru, chyba że przepisy wewnątrzzakładowe, jakie obowiązują w Państwa firmie, przewidują wypłatę wyższego wynagrodzenia chorobowego. Jak już wyżej zostało wspomniane, nie należy obniżać wysokości tego świadczenia do 70% podstawy wymiaru z powodu pobytu pracownicy w szpitalu.

Fakt, że pracownica pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy, nie ma znaczenia przy pobieraniu wynagrodzenia chorobowego z powodu powstałej choroby. Istotne jest to, że pracownica podlega ubezpieczeniu chorobowemu i z tego tytułu przysługuje jej świadczenie chorobowe w razie powstania niezdolności do pracy. Pobieranie renty z tytułu niezdolności do pracy stanowi przeszkodę jedynie do pobierania zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy, przysługującego za okres po ustaniu zatrudnienia (art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

WAŻNE!

Pracownikowi pobierającemu rentę z tytułu niezdolności do pracy nie przysługuje zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia.

Podstawa prawna

  • art. 92 Kodeksu pracy,
  • art. 11 ust. 1–1b i art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK