| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Prawo do zasiłku chorobowego w razie zachorowania w ciągu dnia pracy

Prawo do zasiłku chorobowego w razie zachorowania w ciągu dnia pracy

1 czerwca br. pracownik uległ wypadkowi przy pracy. W tym dniu przez 5 godzin wykonywał pracę, za którą otrzymał wynagrodzenie. W konsekwencji przedłożył zwolnienie lekarskie od 1 do 15 czerwca 2011 r. Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego począwszy od 1 czerwca, jeśli za ten dzień otrzymał wynagrodzenie za 5 godzin pracy?

WAŻNE!

Za dzień, w którym pracownik świadczył pracę i stał się niezdolny do pracy, przysługuje mu pełny dzienny zasiłek chorobowy, jeżeli nie zachował prawa do wynagrodzenia za cały dzień pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik 21 lutego 2011 r. rozpoczął pracę o godzinie 6.00, a o godzinie 10.05 uległ wypadkowi przy pracy. Zwolnienie lekarskie również otrzymał od 21 lutego. Pracownik za ten dzień otrzyma wynagrodzenie za przepracowane 4 godziny pracy. Za ten sam dzień otrzyma również zasiłek chorobowy z tytułu wypadku w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Pracownik jest zatrudniony od 20 grudnia 2010 r. i otrzymuje wynagrodzenie określone stawką miesięczną. Do podstawy należy przyjąć wynagrodzenia pracownika za styczeń br., które wynosiło 3500 zł. Wysokość zasiłku należy obliczyć w następujący sposób:

3500 zł – (3500 zł x 13,71%) = 3020,15 zł,

3020,15 zł : 30 dni = 100,67 zł.

Kwota 100,67 zł jest to stawka dzienna zasiłku chorobowego, w tym także za 21 lutego br., czyli za dzień, w którym pracownik uległ wypadkowi przy pracy.

Podstawa prawna

  • art. 7, art. 8 ust. 2 i ust. 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.),
  • art. 11 ust. 4, art. 36 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 80 i art. 84 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Jesteśmy najstarszą polską firmą doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »