| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza na zwykłym druku jest podstawą do wypłacenia pracownikowi świadczeń

Czy zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza na zwykłym druku jest podstawą do wypłacenia pracownikowi świadczeń

Pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie za okres od 1 do 8 czerwca 2007 r. wystawione na zwykłej kartce. Jest tam podany okres choroby, dane pracownika, pieczątka placówki, w której był pracownik, pieczątka i podpis lekarza. Pracownik powiedział nam, że lekarz nie wystawił mu zwolnienia na formularzu ZUS ZLA z powodu strajku. Czy na podstawie takiego zaświadczenia o niezdolności do pracy można wypłacać świadczenia chorobowe? Jak potraktować okres nieobecności pracownika w pracy?

RADA
Zwolnienie lekarskie o niezdolności pracownika do pracy wystawione przez lekarza na zwykłym blankiecie nie może być podstawą do żadnych roszczeń o wypłatę świadczeń chorobowych w stosunku do pracodawców lub ZUS. Okres nieobecności pracownika w pracy należy uznać za usprawiedliwiony, ale niepłatny.

UZASADNIENIE
Przy ustalaniu prawa do wynagrodzenia chorobowego, zasiłków i ich wysokości dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby lub konieczności zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny są zaświadczenia lekarskie, wystawione na drukach ZUS ZLA.

Druki ZUS ZLA są drukami ścisłego zarachowania. Wydaje je ZUS wyłącznie tym lekarzom, którzy wystąpili o wydanie im upoważnienia do wystawienia zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Ponadto każdy lekarz, który występuje o wydanie mu upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, podpisuje oświadczenie, że zobowiązuje się do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy chorobowej.

Pracodawca nie może wypłacać wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków, jeżeli pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, które nie zostało wystawione na druku ZUS ZLA.

Zaświadczenie wydane na zwykłym blankiecie może być podstawą do usprawiedliwienia nieobecności w pracy pracownika, jeżeli pracodawca uzna je za wystarczające. Za okres choroby pracownika nie można jednak wypłacić wynagrodzenia chorobowego ani zasiłku chorobowego.

Jeżeli pracownik uzna, że doznał szkody w związku z niewystawieniem przez lekarza zwolnienia na właściwym formularzu, to taki dokument może być podstawą do ewentualnego dochodzenia przez pracownika odszkodowania od lekarza na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego.


Podstawa prawna:
• art. 53, art. 55 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
• art. 92 Kodeksu pracy,
• § 5 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 65, poz. 741),
• art. 415 Kodeksu cywilnego.

 

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Andrzejewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »