| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zaświadczenie z zakładu pracy o okresie wykorzystanego zasiłku opiekuńczego

Zaświadczenie z zakładu pracy o okresie wykorzystanego zasiłku opiekuńczego

Pracownica zwróciła się do nas z wnioskiem o wypłatę zasiłku opiekuńczego na chore 15-letnie dziecko. We wniosku złożyła oświadczenie, że jej mąż wykorzystał w tym roku kalendarzowym 8 dni zwolnienia lekarskiego na chorą matkę. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres zwolnienia od 13 do 17 lutego br.? Czy pracownica powinna dodatkowo dołączyć zaświadczenie z zakładu pracy męża o okresie zasiłku opiekuńczego, który wykorzystał jej mąż w tym roku kalendarzowym?


Ponieważ dziecko pracownicy ukończyło 14 lat, prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje tylko w związku z jego chorobą i tylko przez 14 dni w roku kalendarzowym, przy czym liczba dni opieki dotyczy również innych członków rodziny, nad którymi była ona sprawowana.

Mąż Państwa pracownicy otrzymał zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorą matką za 8 dni, dlatego w tym roku kalendarzowym zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorymi dziećmi w wieku przekraczającym 14 lat i innymi chorymi członkami rodziny przysługuje jeszcze przez 6 dni (do wykorzystania 14-dniowego limitu).

Zwolnienie lekarskie, które dostarczyła pracownica, zostało wystawione na 5 dni, dlatego zasiłek opiekuńczy przysługuje za wszystkie dni tego zwolnienia. Prawo do zasiłku opiekuńczego z tego tytułu może przysługiwać już tylko za 1 dzień sprawowania opieki.

 
Podstawa prawna:
• art. 32, art. 33 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 363 ze zm.),
• § 18, § 20 oraz załącznik nr 5 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU 65, poz. 742 ze zm.).

 
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »