| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownica może skrócić urlop macierzyński

Czy pracownica może skrócić urlop macierzyński

Pracownica korzystająca z urlopu macierzyńskiego poinformowała nas pisemnie, że chce z niego zrezygnować i wrócić do pracy. Z przeprowadzonej z nią rozmowy wynika jednak, że pozostałej części urlopu nie będzie wykorzystywał ojciec dziecka. Czy w tej sytuacji możemy wyrazić zgodę i uwzględnić wniosek pracownicy?

RADA
Nie mogą Państwo skrócić pracownicy urlopu macierzyńskiego. Możliwość skrócenia tego urlopu jest uwarunkowana wykorzystaniem jego reszty przez ojca dziecka. W każdym innym przypadku urlop musi być wykorzystany w pełnym wymiarze przez matkę dziecka.

UZASADNIENIE
Określając długość urlopu macierzyńskiego przysługującego pracownicy przepisy podają konkretny jego wymiar. Nie stosuje się tu przedrostka „do”, który sugerowałby, że jest to wymiar maksymalny. Natomiast faktyczny okres przebywania na urlopie jest uzależniony od woli pracownicy. Oznacza to, że musi ona wykorzystać pełną pulę przysługującego urlopu macierzyńskiego.

Obecnie urlop ten przysługuje w wymiarze:
•  18 tygodni przy pierwszym porodzie,
•  20 tygodni przy każdym następnym porodzie,
•  28 tygodni, jeśli przy jednym porodzie urodzi się więcej niż jedno dziecko.

Z tej puli co najmniej 2 tygodnie mogą przypadać przed porodem.

Jednocześnie Kodeks pracy przewiduje możliwość skrócenia urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka. Musi być jednak spełnionych kilka warunków. Po pierwsze, pracownica musi wykorzystać po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu. Dopiero wówczas ma prawo zrezygnować z pozostałej jego części.

Drugą przesłanką umożliwiającą wcześniejszy powrót matki do pracy jest konieczność wykorzystania reszty urlopu przez pracownika – ojca wychowującego dziecko. Dzień rozpoczęcia przez niego urlopu musi przypadać bezpośrednio po planowanym terminie przystąpienia pracownicy do pracy. Musi więc być zachowana ciągłość urlopu i tym samym opieki nad dzieckiem.

WAŻNE!
Podstawą do wyrażenia zgody na skrócenie urlopu macierzyńskiego przez pracownicę i wcześniejszy powrót do pracy jest jej pisemny wniosek, który powinien być złożony najpóźniej na 7 dni przed planowanym powrotem do pracy.

Powinno być jednak do niego dołączone zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika – ojca dziecka, potwierdzające udzielenie mu reszty urlopu i termin jego rozpoczęcia. Muszą więc Państwo zażądać od pracownicy takiego zaświadczenia. Najlepiej wystąpić o nie w formie pisemnej. Zachowanie tej formy jest istotne do celów dowodowych w razie ewentualnego sporu.


Podstawa prawna:
•  art. 2, art. 180 § 1–6 Kodeksu pracy.

 
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »