| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić wypłaconą pracownikowi nagrodę jubileuszową

Czy w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić wypłaconą pracownikowi nagrodę jubileuszową

Pracownik dostarczył świadectwo pracy dokumentujące okres zatrudnienia, którego nie uwzględniliśmy przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej, bo kolejną taką nagrodę wypłaciliśmy mu przed upływem 5 lat od poprzedniej. Czy powinniśmy ją uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego? Nadmieniam, że zostały od niej odprowadzone składki.



Podstawa prawna:
• art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
• art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1, art. 20 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
• art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1 i ust. 2, art. 37 ust. 1, art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
• § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
• §2, § 9, § 10 zarządzenia z 23 grudnia 1998 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej naliczania i wypłacania (MP z 1989 r. nr 44, poz. 358 ze zm.).


Orzecznictwo uzupełniające:

Do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej na podstawie § 9 zarządzenia z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalenia okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (MP nr 44, poz. 358 ze zm.) konieczny jest związek przyczynowy między rozwiązaniem umowy o pracę a przejściem na rentę. (Wyrok Sądu Najwyższego z 20 kwietnia 2001 r., I PKN 373/00, OSNP 2003/5/114)

Wcześniejsza wypłata nagrody jubileuszowej, do której pracownik nabyłby uprawnienie w okresie krótszym niż 12 miesięcy od daty rozwiązania stosunku pracy z powodu przejścia na emeryturę lub rentę, jest możliwa jedynie w sytuacji, w której prawo do nagrody jubileuszowej w ogólności lub do nagrody za dany okres zatrudnienia ustanowiono przed ustaniem stosunku pracy (§ 9 zarządzenia z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania, MP nr 44, poz. 358 ze zm.). (Wyrok Sądu Najwyższego z 20 października 1998 r., I PKN 372/98, OSNP 1999/22/724)

Przepis § 9 zarządzenia z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz jej obliczania i wypłacania (MP nr 44, poz. 358 ze zm.) ma zastosowanie także wtedy, gdy powodem rozwiązania stosunku pracy jest przejście na emeryturę, do której prawo powstało z tytułu innego zatrudnienia. (Uchwała Sądu Najwyższego z 17 kwietnia 1996 r., I PZP 8/96, OSNP 1996/20/303)

 

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »