| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku pracownicy w miesiącu, w którym przez jego część była na urlopie macierzyńskim

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku pracownicy w miesiącu, w którym przez jego część była na urlopie macierzyńskim

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim. Po 2 miesiącach od powrotu do pracy z urlopu zachorowała. Jak należy liczyć podstawę wymiaru zasiłku? Czy wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownica miała tydzień macierzyńskiego, a dalszą część miesiąca świadczyła pracę, należy wziąć do podstawy wymiaru zasiłku?

RADA
W tym przypadku przerwa między kolejnymi zasiłkami była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe, dlatego podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie należy ustalać na nowo.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru wynagrodzenia i zasiłku ustala się dla pracownika z wynagrodzenia, które otrzymał w zakładzie pracy za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc niezdolności do pracy.

W przypadku gdy pracownik z powodów usprawiedliwionych nie pracował przez część miesiąca, to wynagrodzenie za ten miesiąc wlicza się do podstawy wymiaru po jego uzupełnieniu. Nie wlicza się wynagrodzenia z tego miesiąca, w którym pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy.

Raz ustalona podstawa wymiaru jest przyjmowana przy ustalaniu prawa do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku, które powstało po przerwie w ciągu 3 miesięcy kalendarzowych. Tak jest w przypadku Państwa pracownicy. Po wykorzystaniu urlopu i zasiłku macierzyńskiego pracownica wróciła do pracy. Przepracowała 2 miesiące i zachorowała. Nie minęły 3 miesiące kalendarzowe między kolejnymi niezdolnościami do pracy. Oznacza to, że podstawa wymiaru zasiłku chorobowego będzie taka sama jak ustalona wcześniej dla zasiłku macierzyńskiego. Nie należy jej obliczać na nowo.

Przykład:
Pracownica do 10 października 2006 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Tego dnia upłynął 182-dniowy okres zasiłkowy. Od 11 października 2006 r. do 3 stycznia 2007 r. pobierała świadczenie rehabilitacyjne. Podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego była podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, ponieważ wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru w IV kwartale 2006 r. był niższy niż 100%. Od 4 stycznia do 9 maja 2007 r. była na urlopie i zasiłku macierzyńskim, do którego przyjęto podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego. Po urlopie pracownica wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy do 1 czerwca 2007 r. Dziecko pracownicy zachorowało 5 czerwca i otrzymała na nie zwolnienie lekarskie. W tym przypadku podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego będzie taka sama jak wcześniej zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłku macierzyńskiego.

WAŻNE!
Jeżeli zmienił się etat pracownika, podstawę wymiaru należy ustalić na nowo.


Podstawa prawna:

  • art. 40, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »