| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak zmiana warunków pracy i płacy wpływa na wymiar zasiłku chorobowego

Jak zmiana warunków pracy i płacy wpływa na wymiar zasiłku chorobowego

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli przed upływem tego okresu pracownik stał się niezdolny do pracy, podstawę stanowią przeciętne zarobki z pełnych kalendarzowych miesięcy ubezpieczenia. Zmiana warunków zatrudnienia (np. stanowiska) oraz wysokości wynagrodzenia w miesiącu wystąpienia niezdolności do pracy albo w miesiącach, za które wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, nie skutkuje jej wzrostem albo obniżeniem. Tylko w niektórych sytuacjach może mieć wpływ na jej wysokość.

Składniki wliczane do podstawy

Składnikami wynagrodzenia uwzględnianymi w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego są przede wszystkim:

  • wynagrodzenie za pracę,
  • wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz za inne okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (za urlop okolicznościowy, za dni opieki nad dzieckiem w wieku do lat 14 itp.),
  • dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • dodatki za pracę w porze nocnej,
  • premie, nagrody i dodatki pomniejszane za okres niezdolności do pracy i pobierania z tego tytułu świadczeń chorobowych (niewypłacane za czas tej niezdolności).

Skutki zmiany wymiaru czasu pracy

W razie zmiany wymiaru czasu pracy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, z których ustala się podstawę wymiaru zasiłku. Podstawę wymiaru zasiłku ustala się zatem za okres po tej zmianie. W efekcie, jeżeli zmiana wymiaru czasu wiąże się ze wzrostem lub obniżeniem wynagrodzenia, niekoniecznie proporcjonalnym do nowego etatu, ma to odpowiednie przełożenie na wysokość podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli np. pracownik awansował 1 marca 2011 r. i jednocześnie przeszedł z pełnego etatu na 3/4, a zarazem podniesiono mu płacę z 4000 zł do 5600 zł, to jeśli zachoruje w kwietniu, podstawą zasiłku będzie kwota 5600 zł (pomniejszona o składki ZUS).

Podstawę wymiaru zasiłku ustala się od wynagrodzenia po zmianie etatu również wtedy, gdy przedtem pracownik pobierał świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, a przerwa między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe.

Zniesienie dodatku

Jeżeli na podstawie przepisów płacowych obowiązujących u pracodawcy od określonego dnia zaprzestano wypłaty jakiegoś składnika wynagrodzenia, który dotychczas był uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego (np. dodatku), to podstawę tę za okres od tej daty ustala się z wyłączeniem zlikwidowanego składnika. Zasada ta nie odnosi się do przypadku, gdy składnik taki zostałaby włączony w całości albo w części do innego lub zamieniony na inny składnik wynagrodzenia.

Podobnie sytuacja wygląda w odniesieniu do składnika wynagrodzenia, jeżeli w myśl umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy przysługiwał on tylko do określonego terminu. W takim przypadku składnik ten uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego tylko za okres przypadający do tego terminu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK