| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak zmiana warunków pracy i płacy wpływa na wymiar zasiłku chorobowego

Jak zmiana warunków pracy i płacy wpływa na wymiar zasiłku chorobowego

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli przed upływem tego okresu pracownik stał się niezdolny do pracy, podstawę stanowią przeciętne zarobki z pełnych kalendarzowych miesięcy ubezpieczenia. Zmiana warunków zatrudnienia (np. stanowiska) oraz wysokości wynagrodzenia w miesiącu wystąpienia niezdolności do pracy albo w miesiącach, za które wynagrodzenie jest uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, nie skutkuje jej wzrostem albo obniżeniem. Tylko w niektórych sytuacjach może mieć wpływ na jej wysokość.

Składniki wliczane do podstawy

Składnikami wynagrodzenia uwzględnianymi w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego są przede wszystkim:

  • wynagrodzenie za pracę,
  • wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz za inne okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (za urlop okolicznościowy, za dni opieki nad dzieckiem w wieku do lat 14 itp.),
  • dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • dodatki za pracę w porze nocnej,
  • premie, nagrody i dodatki pomniejszane za okres niezdolności do pracy i pobierania z tego tytułu świadczeń chorobowych (niewypłacane za czas tej niezdolności).

Skutki zmiany wymiaru czasu pracy

W razie zmiany wymiaru czasu pracy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, z których ustala się podstawę wymiaru zasiłku. Podstawę wymiaru zasiłku ustala się zatem za okres po tej zmianie. W efekcie, jeżeli zmiana wymiaru czasu wiąże się ze wzrostem lub obniżeniem wynagrodzenia, niekoniecznie proporcjonalnym do nowego etatu, ma to odpowiednie przełożenie na wysokość podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli np. pracownik awansował 1 marca 2011 r. i jednocześnie przeszedł z pełnego etatu na 3/4, a zarazem podniesiono mu płacę z 4000 zł do 5600 zł, to jeśli zachoruje w kwietniu, podstawą zasiłku będzie kwota 5600 zł (pomniejszona o składki ZUS).

Podstawę wymiaru zasiłku ustala się od wynagrodzenia po zmianie etatu również wtedy, gdy przedtem pracownik pobierał świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, a przerwa między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe.

Zniesienie dodatku

Jeżeli na podstawie przepisów płacowych obowiązujących u pracodawcy od określonego dnia zaprzestano wypłaty jakiegoś składnika wynagrodzenia, który dotychczas był uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego (np. dodatku), to podstawę tę za okres od tej daty ustala się z wyłączeniem zlikwidowanego składnika. Zasada ta nie odnosi się do przypadku, gdy składnik taki zostałaby włączony w całości albo w części do innego lub zamieniony na inny składnik wynagrodzenia.

Podobnie sytuacja wygląda w odniesieniu do składnika wynagrodzenia, jeżeli w myśl umowy o pracę lub innego aktu nawiązującego stosunek pracy przysługiwał on tylko do określonego terminu. W takim przypadku składnik ten uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego tylko za okres przypadający do tego terminu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK