| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie zwolnienia lekarskiego powoduje utratę prawa do świadczenia chorobowego

Czy prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie zwolnienia lekarskiego powoduje utratę prawa do świadczenia chorobowego

Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę od 1 listopada 2010 r. Od marca 2011 r. rozpocząłem prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Czy powinienem zgłosić się z tego tytułu do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego? Czy mogę przedstawić swojemu pracodawcy zwolnienie lekarskie i w dalszym ciągu prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą?

PRZYKŁAD

Anna K. jest zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy i z tego tytułu otrzymała wynagrodzenie za luty 2011 r. w kwocie 685,50 zł. W lutym br. rozpoczęła również prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Ze względu na to, że jej miesięczne wynagrodzenie jest niższe od minimalnego (w 2011 r. jest to kwota 1386 zł), powinna się zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Może się również zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeśli to zrobi, w razie niezdolności do pracy może uzyskać zasiłek chorobowy zarówno z tytułu zatrudnienia, jak i z tytułu prowadzenia działalności. Jeśli nie przystąpi do ubezpieczenia chorobowego z tytułu działalności, może starać się o zasiłek chorobowy jedynie z tytułu zatrudnienia.

W przypadku gdy pracownik przedkłada swojemu pracodawcy zwolnienie lekarskie, nie powinien prowadzić działalności gospodarczej, gdyż może być to uznane za wykonywanie pracy zarobkowej w trakcie zwolnienia lekarskiego lub za wykorzystywanie zwolnienia w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem. W konsekwencji może to skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia lekarskiego.

Przez pracę zarobkową należy rozumieć każdą pracę przynoszącą przychód ubezpieczonemu, niezależnie od jej podstawy prawnej, tzn. czy jest świadczona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej czy w ramach własnej działalności gospodarczej. Dotyczy to również wykonywania pracy „na czarno”.

Jednak sądy podkreślają w orzeczeniach, że wykonywanie pewnych czynności, które mają służyć zachowaniu prowadzonej działalności, nie powinny być uznawane za wykonywanie pracy zarobkowej w trakcie zwolnienia lekarskiego. Na przykład, można wskazać wyrok Sądu Najwyższego z 6 maja 2009 r. (II UK 359/2008; OSNP 2001/1–2/16), w którym uznał on, że wykonywanie przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą w okresie orzeczonej niezdolności do pracy czynności formalno-prawnych związanych z posiadanym przez nią statusem pracodawcy (podpisywanie dokumentów) nie może być traktowane jako prowadzenie działalności gospodarczej powodujące utratę prawa do zasiłku chorobowego. Ale np. w orzeczeniu z 5 czerwca 2008 r. (III UK 11/08; OSNP 2009/21–22/292) Sąd Najwyższy wskazał, że zawarcie przez przedsiębiorcę w okresie pobierania zasiłku chorobowego umowy o pracę z nowym pracownikiem w ramach prac interwencyjnych powoduje utratę prawa do tego zasiłku.

W razie wątpliwości, czy zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane prawidłowo, można wystąpić o rozstrzygnięcie do ZUS. ZUS zwraca się wówczas o opinię do lekarza leczącego, a następnie w razie sporu wydaje decyzję, od której przysługuje odwołanie do właściwego miejscowo sądu rejonowego – wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie miesiąca od otrzymania ww. decyzji.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 4, art. 9 ust. 1 i ust. 1a, art. 83 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 1 ust. 1, art. 17 ust. 1, art. 63 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 4778 § 2 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK