| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak sumować okresy ubezpieczenia przy ustalaniu prawa do zasiłku

Jak sumować okresy ubezpieczenia przy ustalaniu prawa do zasiłku

Jeden z naszych pracowników jest zatrudniony w firmie od 17 grudnia 2010 r. Przed zawarciem umowy o pracę zatrudnialiśmy tę osobę na podstawie umowy zlecenia od 10 października do 30 listopada 2010 r. Z tytułu tej umowy pracownik był zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Od 1 stycznia 2011 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim, które potrwa dłuższy czas – pracownik złamał nogę. Czy należy wypłacić tej osobie wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy? Jeżeli nie, to od kiedy pracownikowi będą się należały te świadczenia?

Ubezpieczonemu przysługuje wynagrodzenie chorobowe od pierwszego dnia niezdolności do pracy u nowego pracodawcy, tj. od 1 stycznia 2011 r. Jeżeli pracodawca wpłaci wynagrodzenie za czas choroby przewidziane w art. 92 kodeksu pracy, ubezpieczonemu będzie przysługiwał również zasiłek z ubezpieczenia chorobowego.

Warunkiem koniecznym do uzyskania zasiłku chorobowego z ubezpieczenia społecznego jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu przez wskazany w ustawie okres. Jest to tzw. okres wyczekiwania.

Ubezpieczony podlegający ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo (jak np. pracownik) nabywa prawo do zasiłku po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Natomiast jeżeli podlega ubezpieczeniu chorobowemu na zasadzie dobrowolności (jak np. zleceniobiorca), okres wyczekiwania wynosi dla niego 90 dni.

Do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana: urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Dla ustalenia, czy został spełniony warunek wyczekiwania, nie ma znaczenia, czy poprzedni okres ubezpieczenia był okresem ubezpieczenia dobrowolnego czy obowiązkowego.

Ta sama zasada odnosi się również do ustalenia prawa do wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez pracodawcę za pierwsze 33/14 dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego zgodnie z art. 92 kodeksu pracy.

W przedstawionym przez Czytelnika pytaniu pracownik z tytułu umowy zlecenia podlegał ubezpieczeniu chorobowemu przez 52 dni (od 10 października do 30 listopada 2010 r.). Przerwa pomiędzy poprzednim a obecnym tytułem do ubezpieczenia chorobowego wynosiła 16 dni (od 1 do 16 grudnia 2010 r.). Ponownie z tytułu umowy o pracę podlegał ubezpieczeniu chorobowemu przez 15 dni (od 17 do 31 grudnia 2010 r.). Spełnił więc obydwa warunki odnośnie do 30-dniowego okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, które warunkuje prawo do zasiłku dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę:

  • nie przekroczył 30 dni przerwy pomiędzy poprzednim (umowa zlecenia) a obecnym (umowa o pracę) tytułem do podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, co umożliwia zsumowanie obu okresów;
  • łączny czas trwania ubezpieczenia chorobowego przekroczył wymagane 30 dni (po zsumowaniu okresów).

Dlatego też pracownik ten ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie do zasiłku od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej chorobą.

Podstawa prawna

  • Art. 92 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks Pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 254, poz. 1700.
  • Art. 4 ust. 1, 2, art. 6 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 225, poz. 1463.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »