| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy córka ma prawo do zasiłku chorobowego po zmarłym ojcu

Czy córka ma prawo do zasiłku chorobowego po zmarłym ojcu

Ojciec naszej pracownicy od 20 lat prowadził zakład szewski. Należne składki na ubezpieczenia, w tym chorobowe, opłacał w terminie. Wpłatę za lipiec br. źle oznaczył jako wpłatę za sierpień br. i w rezultacie za sierpień zostały dokonane dwie wpłaty. Na okres od 10 października do 30 listopada br. otrzymał zwolnienie lekarskie. Nie otrzymał zasiłku chorobowego, gdyż zmarł 8 listopada br. Czy nasza pracownica jako pełnoletnia córka będąca na własnym utrzymaniu (jest zatrudniona na umowę o pracę i już się nie uczy) ma prawo wystąpić o zasiłek chorobowy po zmarłym ojcu? Jest jedynym członkiem rodziny, gdyż jej ojciec był wdowcem. Czy błąd w opłaceniu składki ma tutaj znaczenie?

Śmierć ubezpieczonego przed podjęciem należnego mu zasiłku chorobowego nie powoduje zmiany charakteru prawnego tego świadczenia. Oznacza to, że świadczenie pieniężne za czas choroby, należne po zmarłym ubezpieczonym osobie uprawnionej, jest wypłacane jako zasiłek chorobowy. Aby świadczenie to zostało wypłacone, muszą być spełnione wszystkie warunki do nabycia prawa do zasiłku chorobowego, z tytułu z którego zmarły ubiegał się o zasiłek.

Ojciec pracownicy, jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, z tytułu prowadzenia tej działalności podlegał ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie. Osoby te nabywają prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Warunkiem nabycia prawa do zasiłku chorobowego jest pozostawanie w ubezpieczeniu chorobowym.

W związku z tym, że ojciec pracownicy dokonał w obowiązującym terminie wpłaty składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz na Fundusz Pracy za lipiec br., ale oznaczył ją pomyłkowo jako wpłatę za sierpień br., ZUS zaliczy tę wpłatę w pierwszej kolejności na pokrycie należności z danego funduszu, poczynając od należności o najwcześniejszym terminie płatności (w tym przypadku zaliczy nadpłatę na poczet zaległości za lipiec br.). W takim przypadku ojciec pracownicy w dniu, w którym zachorował, tj. 10 października, nie miał żadnych zaległości w opłacaniu składek i podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Ponieważ wcześniej opłacał składki na to ubezpieczenie terminowo i w pełnej wysokości za okres dłuższy niż 90 dni, od 10 października br. uzyskał prawo do zasiłku chorobowego. Jednak aby ZUS wypłacił pracownicy zasiłek chorobowy należny zmarłemu ojcu, musi ona wystąpić z wnioskiem do ZUS o wypłacenie niezrealizowanego świadczenia. Oprócz własnoręcznie napisanego wniosku (nie ma tu formalnego wniosku w tej sprawie) musi przedłożyć wyrok sądu o nabyciu spadku.

WAŻNE!

Błędnie oznaczoną wpłatę z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie należności z danego funduszu o najwcześniejszym terminie płatności.

Podstawa prawna

  • art. 4 ust. 1 pkt 2, art. 6, art. 65 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 11 ust. 2, art. 14, art. 49 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 78, poz. 465 ze zm.),
  • art. 66–68 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • art. 631 § 2 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »