| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Nie należy waloryzować podstawy wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale br.

Nie należy waloryzować podstawy wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale br.

Od 3 października br. przez 3 miesiące będziemy wypłacać jednemu z naszych pracowników świadczenie rehabilitacyjne. Czy powinniśmy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego?

PRZYKŁAD

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika, któremu przyznano świadczenie rehabilitacyjne od 3 października br. na 3 miesiące, wynosi 2600 zł (po potrąceniu składek na ubezpieczenia społeczne). Wskaźnik waloryzacji w czwartym kwartale br. wynosi 98,6%, a więc jest niższy niż 100%. W tej sytuacji nie należy waloryzować podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego należnego za cały okres jego pobierania jest zatem kwota 2600 zł.

Podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego może się w takiej sytuacji różnić tylko wtedy, gdy podstawę wymiaru tych świadczeń stanowią inne składniki wynagrodzenia. Może się bowiem zdarzyć, że z obowiązujących w firmie zasad wynagradzania wynika, że ten sam składnik wynagrodzenia (np. dodatek stażowy) jest wypłacany w pełnej wysokości za czas pobierania zasiłku chorobowego, ale nie przysługuje za czas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Wówczas taki składnik musiałby zostać uwzględniony w podstawie wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego, mimo że nie stanowił on podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Podstawa prawna

  • art. 18–19, art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • obwieszczenie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 18 sierpnia 2010 r. (M.P. Nr 60, poz. 789).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Beata Świętochowska-Lewczuk

Młodszy Specjalista ds. Personalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »