Ponieważ przerwa w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą nie przekroczyła 60 dni, okresy niezdolności do pracy należy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego. Pracownica w okresie ciąży wykorzystała 210 dni zasiłku chorobowego, a w związku z obecną niezdolnością do pracy przysługuje jej tylko 182 dni okresu zasiłkowego, który już wykorzystała będąc w ciąży. Pracownica musi wystąpić z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne.
UZASADNIENIE
reklama
reklama
Pracownica, która w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego wymaga opieki szpitalnej i ze względu na stan zdrowia nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem, może przerwać pobieranie zasiłku po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po porodzie. Prawo to przysługuje jej pod warunkiem, że o zasiłek macierzyński wystąpi ubezpieczony ojciec dziecka. Ojcu dziecka przysługuje w takim przypadku prawo do części zasiłku macierzyńskiego odpowiadającej okresowi pobytu pracownicy w szpitalu. Łączny wymiar zasiłku macierzyńskiego wykorzystanego przez pracownicę i ojca dziecka nie może przekroczyć wymiaru określonego w Kodeksie pracy (art. 180 § 1 k.p.).
Pracownica po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA, za okres pobytu w szpitalu ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie do zasiłku chorobowego. Należy jednak pamiętać, że zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej niż przez 182 dni.
Jedynie wówczas, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada na okres ciąży, zasiłek chorobowy jest wypłacany przez 270 dni.