| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownica, która przed i po porodzie jest niezdolna do pracy z powodu tej samej choroby, ma prawo do zasiłku

Czy pracownica, która przed i po porodzie jest niezdolna do pracy z powodu tej samej choroby, ma prawo do zasiłku

Pracownica wykorzystała 210 dni okresu zasiłkowego chorując w okresie ciąży. Po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni pracownica przerwała zasiłek macierzyński, ponieważ wymagała opieki szpitalnej. Ojciec dziecka wystąpił z wnioskiem o urlop macierzyński za okres pobytu pracownicy w szpitalu. Na podstawie posiadanej dokumentacji ustaliliśmy, że niezdolność do pracy z okresu ciąży należy zliczyć z obecną niezdolnością do pracy. Do jakiego świadczenia pracownica ma obecnie prawo?

Ponieważ przerwa w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą nie przekroczyła 60 dni, okresy niezdolności do pracy należy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego. Pracownica w okresie ciąży wykorzystała 210 dni zasiłku chorobowego, a w związku z obecną niezdolnością do pracy przysługuje jej tylko 182 dni okresu zasiłkowego, który już wykorzystała będąc w ciąży. Pracownica musi wystąpić z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne.

UZASADNIENIE

Pracownica, która w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego wymaga opieki szpitalnej i ze względu na stan zdrowia nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem, może przerwać pobieranie zasiłku po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po porodzie. Prawo to przysługuje jej pod warunkiem, że o zasiłek macierzyński wystąpi ubezpieczony ojciec dziecka. Ojcu dziecka przysługuje w takim przypadku prawo do części zasiłku macierzyńskiego odpowiadającej okresowi pobytu pracownicy w szpitalu. Łączny wymiar zasiłku macierzyńskiego wykorzystanego przez pracownicę i ojca dziecka nie może przekroczyć wymiaru określonego w Kodeksie pracy (art. 180 § 1 k.p.).

Pracownica po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA, za okres pobytu w szpitalu ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie do zasiłku chorobowego. Należy jednak pamiętać, że zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej niż przez 182 dni.

Jedynie wówczas, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada na okres ciąży, zasiłek chorobowy jest wypłacany przez 270 dni.

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

topFX.pl

Portal. Platforma walutowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »