| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownica, która przed i po porodzie jest niezdolna do pracy z powodu tej samej choroby, ma prawo do zasiłku

Czy pracownica, która przed i po porodzie jest niezdolna do pracy z powodu tej samej choroby, ma prawo do zasiłku

Pracownica wykorzystała 210 dni okresu zasiłkowego chorując w okresie ciąży. Po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni pracownica przerwała zasiłek macierzyński, ponieważ wymagała opieki szpitalnej. Ojciec dziecka wystąpił z wnioskiem o urlop macierzyński za okres pobytu pracownicy w szpitalu. Na podstawie posiadanej dokumentacji ustaliliśmy, że niezdolność do pracy z okresu ciąży należy zliczyć z obecną niezdolnością do pracy. Do jakiego świadczenia pracownica ma obecnie prawo?

Ponieważ przerwa w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą nie przekroczyła 60 dni, okresy niezdolności do pracy należy wliczyć do jednego okresu zasiłkowego. Pracownica w okresie ciąży wykorzystała 210 dni zasiłku chorobowego, a w związku z obecną niezdolnością do pracy przysługuje jej tylko 182 dni okresu zasiłkowego, który już wykorzystała będąc w ciąży. Pracownica musi wystąpić z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne.

UZASADNIENIE

Pracownica, która w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego wymaga opieki szpitalnej i ze względu na stan zdrowia nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem, może przerwać pobieranie zasiłku po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po porodzie. Prawo to przysługuje jej pod warunkiem, że o zasiłek macierzyński wystąpi ubezpieczony ojciec dziecka. Ojcu dziecka przysługuje w takim przypadku prawo do części zasiłku macierzyńskiego odpowiadającej okresowi pobytu pracownicy w szpitalu. Łączny wymiar zasiłku macierzyńskiego wykorzystanego przez pracownicę i ojca dziecka nie może przekroczyć wymiaru określonego w Kodeksie pracy (art. 180 § 1 k.p.).

Pracownica po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA, za okres pobytu w szpitalu ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie do zasiłku chorobowego. Należy jednak pamiętać, że zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej niż przez 182 dni.

Jedynie wówczas, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada na okres ciąży, zasiłek chorobowy jest wypłacany przez 270 dni.

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Regulska-Cieślak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »