| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić wysokość zasiłku dla pracownika, który dodatkowo wykonuje zlecenie

Jak ustalić wysokość zasiłku dla pracownika, który dodatkowo wykonuje zlecenie

Od 1 lutego br. jeden z naszych pełnoetatowych pracowników wykonuje dla nas dodatkowo pracę na podstawie umowy zlecenia. Umowy zlecenia za każdym razem podpisujemy na miesiąc i nie ma między nimi przerw. Pracownik zachorował 21 lipca br. Wcześniej chorował przez 6 dni w marcu br. W jaki sposób powinnam ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Czy uwzględniać wynagrodzenie z umowy zlecenia? Jak uzupełnić wynagrodzenie za marzec?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić biorąc pod uwagę wynagrodzenie za pracę za okres od lipca 2009 r. do czerwca 2010 r. oraz wynagrodzenie z umowy zlecenia za okres od 1 lutego do 30 czerwca 2010 r. Marcowe wynagrodzenie wypłacone z tytułu stosunku pracy powinno zostać uzupełnione do kwoty przysługującej za pełny miesiąc pracy; nie należy natomiast uzupełniać wynagrodzenia za wykonywane w tym miesiącu zlecenie.

UZASADNIENIE

Umowa zlecenia zawarta między pracownikiem a pracodawcą jest traktowana do celów ubezpieczeń społecznych jakby była dodatkową pracą etatową. Zleceniobiorca jest w tym wyjątkowym przypadku uznawany za pracownika, a składki od jego przychodu muszą być rozliczane na zasadach właściwych dla rozliczania wynagrodzenia ze stosunku pracy (art. 18 ust. 1a ustawy systemowej).

W konsekwencji podstawą wymiaru składek za pracownika, który dodatkowo pracuje dla swojego pracodawcy na zlecenie, jest suma wynagrodzeń ze stosunku pracy i za wykonane zlecenie. Składki te muszą być rozliczane łącznie w raporcie ZUS RCA składanym z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia (01 10 xx).

W sytuacji opisanej w pytaniu podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za czas choroby w lipcu br. należy ustalić biorąc pod uwagę wynagrodzenie za pracę za okres ostatnich 12 miesięcy przed zachorowaniem (od lipca 2009 r. do czerwca 2010 r.) oraz wynagrodzenie za pracę w tym okresie na podstawie umowy zlecenia (od lutego do czerwca 2010 r.) – bez względu na to, kiedy te przychody zostały wypłacone.

WAŻNE!

Ustalając podstawę wymiaru zasiłku należy kierować się okresem, za jaki przysługuje przychód, a nie datą jego wypłaty.

W obliczeniach należy uwzględnić wynagrodzenia ze wszystkich umów zlecenia, bo umowy te były podpisywane bezpośrednio jedna po drugiej, bez żadnej przerwy. Jest to zasada uwzględniania składników wynagrodzenia przysługujących do określonego terminu.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »