| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Zmiana rodzaju umowy – jak liczyć zasiłek chorobowy

Zmiana rodzaju umowy – jak liczyć zasiłek chorobowy

Nasza pracownica jest w ciąży i przebywa na zwolnieniu lekarskim od czerwca 2010 r. Od 1 stycznia 2009 r. została zatrudniona na podstawie umowy wydawniczej (umowy o dzieło) zawartej na okres 2 lat, ale później, od 1 października 2009 r. została z nią zawarta również umowa o pracę. Z tytułu umowy wydawniczej otrzymuje wynagrodzenia od 300 zł do 500 zł miesięcznie, natomiast z tytułu umowy o pracę otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 5000 zł miesięcznie. Z ilu i z jakich miesięcy mam wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku? Zaznaczam, że obie umowy nadal obowiązują.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić uwzględniając wynagrodzenie za okres trwania umowy o pracę (od października 2009 r. do maja 2010 r.). Ustalając wysokość zasiłku należy również uwzględnić wynagrodzenie z umowy wydawniczej wypłacone za ten sam okres.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracowników stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli okres ubezpieczenia jest krótszy, podstawą wymiaru zasiłku jest wynagrodzenie za pełne miesiące ubezpieczenia poprzedzające miesiąc powstania niezdolności do pracy.

W omawianym przypadku najważniejszą datą przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku jest data zawarcia umowy o pracę. Dopiero od 1 października 2009 r. pracownica ma tytuł do ubezpieczeń społecznych – umowę o pracę. Trwająca wcześniej umowa wydawnicza (umowa o dzieło) nie stanowiła tytułu do objęcia tymi ubezpieczeniami, dlatego nie dawała uprawnień do świadczeń za czas niezdolności do pracy wypłacanych z ubezpieczenia społecznego.

Ustalając podstawę wymiaru zasiłku należy uwzględnić wynagrodzenie, które pracownica uzyskała od dnia zawarcia umowy o pracę. Ponadto należy również przyjąć wynagrodzenie z tytułu umowy wydawniczej (umowy o dzieło) wypłacone za okres trwania umowy o pracę, tj. od października 2009 r. do maja 2010 r. Umowa o dzieło zawarta z własnym pracownikiem jest bowiem traktowana do celów ubezpieczeń społecznych na równi z umową o pracę. W konsekwencji:

  • od wszystkich wypłat związanych z umową wydawniczą od 1 października 2009 r. należało potrącać te same składki, które są potrącane od wynagrodzenia z umowy o pracę,
  • podstawę wymiaru zasiłku z tytułu umowy o pracę stanowią również wypłaty z tytułu umowy wydawniczej trwającej równolegle z umową o pracę.

Należy jednak pamiętać o zasadach uwzględniania w podstawie wymiaru zasiłku wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą, tj.:

  • uwzględnia się je w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania,
  • może być uwzględnione tylko w czasie trwania umowy o dzieło – oznacza to, że należy je wyłączyć z podstawy wymiaru zasiłku przysługującego za okres po terminie, do którego umowa była zawarta.

WAŻNE!

Wynagrodzenie z dodatkowej umowy cywilnej zawartej z pracownikiem jest podstawą wymiaru zasiłku należnego tylko za okres trwania umowy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK