| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w przypadku prawa do premii

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w przypadku prawa do premii

Wypłacamy pracownikom premie miesięczne. Przy wypłacie premii nie ma znaczenia, czy pracownik chorował w danym okresie czy nie. Przepisy płacowe nie regulują zasad zmniejszania premii. Czy taką premię wliczać do podstawy wymiaru zasiłku, gdy pracownik zachoruje?

PRZYKŁAD

Janusz K. zgodnie z dokumentacją płacową otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 2500 zł oraz stałą miesięczną premię w kwocie 500 zł. W grudniu 2009 r. oraz w marcu 2010 r. – w miesiącach, w których pracownik był niezdolny do pracy – pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie za czas pracy proporcjonalnie pomniejszone za czas choroby oraz premię miesięczną w stałej wysokości po 500 zł miesięcznie. W podstawie wymiaru świadczeń z tytułu choroby premia nie powinna być uwzględniona, ponieważ z dokumentacji źródłowej (list płac) wynika, że jest ona wypłacana za okres choroby.

Należy jednak pamiętać, że podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie stanowią składniki wynagrodzenia, których wypłata nie jest uzależniona bezpośrednio od indywidualnego wkładu pracy pracownika, ale od wyników grupy pracowników lub całego zakładu pracy, i które są wypłacane niezależnie od absencji chorobowej pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownicy otrzymują premie roczne, których wysokość jest uzależniona od zysku firmy wypracowanego przez wszystkich pracowników w danym roku kalendarzowym. Tomasz M. – pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim w 2009 r., otrzymał nagrodę w takiej samej wysokości co pozostali pracownicy. Premia ta nie podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących w czasie trwania stosunku pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Artykuł 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267, z 2006 r. Nr 221, poz. 1615, z 2007 r. Nr 47, poz. 318 i Nr 115, poz. 792 oraz z 2008 r. Nr 93, poz. 582), rozumiany w taki sposób, że w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się wypłaconych pracownikowi – w okresie przyjętym do jej ustalenia – składników wynagrodzenia, od których pracownik ten uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby albo zasiłku chorobowego, jest niezgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. (Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., sygn. akt. SK 16/06; Dz.U. Nr 119, poz. 771)
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »