| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnić nagrodę roczną, jeśli nie została wypłacona za poprzednie lata

Czy w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnić nagrodę roczną, jeśli nie została wypłacona za poprzednie lata

Nasi pracownicy oprócz prawa do wynagrodzenia zasadniczego są uprawnieni do rocznej nagrody z zysku, którą wypłacamy w maju każdego roku po zakończeniu okresu rozrachunkowego (roku kalendarzowego). Zgodnie z regulaminem wypłat nagród z zysku, prawo do nagrody zachowuje pracownik, który przepracował minimum 6 miesięcy w danym roku kalendarzowym. Regulamin stanowi, że indywidualna nagroda z zysku przysługuje w wysokości 5% wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika w roku rozrachunkowym za czas efektywnie przepracowany. Jak należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy i dostarczył zwolnienie lekarskie od 15 maja br.? Pracownik jest zatrudniony od 1 października 2008 r., dlatego za 2008 r. nie otrzymał nagrody z zysku. Natomiast nagrodę za 2009 r. otrzymał 8 maja br. Czy w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić tę nagrodę?

Nagrodę należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający powstanie niezdolności do pracy, tj. za 2009 r. Nagroda powinna zostać uwzględniona w podstawie wymiaru zasiłku, ponieważ jest zmniejszana za czas niezdolności do pracy (przysługuje za czas efektywnie przepracowany).

UZASADNIENIE

Jeżeli pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby w związku z wypadkiem przy pracy, przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego, ich podstawy wymiaru, a także przy wypłacie tych świadczeń należy stosować przepisy ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, z uwzględnieniem odmiennych uregulowań określonych w ustawie wypadkowej. Jednym z odmiennych uregulowań jest postanowienie, że pracownik, który jest niezdolny do pracy z powodu wypadku przy pracy, nie zachowuje prawa do wynagrodzenia chorobowego, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy. Od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego (art. 8 ust. 2 ustawy wypadkowej).

Natomiast podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest ustalana na zasadach określonych dla zasiłku z ubezpieczenia chorobowego. Zatem podstawę wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego również stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku gdy pracownik jest zatrudniony krócej, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące zatrudnienia (art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Oprócz wynagrodzenia zasadniczego, w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględniać składniki wynagrodzenia, takie jak: premie, nagrody, dodatki, wynagrodzenie za nadgodziny, pod warunkiem że:

  • od tych składników odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe oraz
  • składniki te nie są wypłacane za okres choroby.

Oznacza to, że nie wszystkie składniki wynagrodzenia mogą być uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku. O konieczności uwzględnienia danego składnika w podstawie wymiaru zasiłku decydują zapisy obowiązujące w przepisach płacowych lub w umowie o pracę mówiące o tym, czy dany składnik jest pomniejszany za czas pobierania zasiłku. Jeżeli w przepisach płacowych brakuje jednoznacznego zapisu, że pracownik zachowuje prawo do składnika wynagrodzenia w okresie pobierania zasiłku, należy uznać, że składnik wynagrodzenia nie jest wypłacany za okres pobierania zasiłku i powinien być przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku – chyba że pracodawca faktycznie wypłaca go za czas niezdolności do pracy.

WAŻNE!

Jeśli pracodawca wypłaca składnik wynagrodzenia również za czas niezdolności do pracy, nie powinien go uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku.

Regulamin premiowania obowiązujący w Państwa zakładzie pracy stanowi, że nagroda roczna z zysku przysługuje w wysokości 5% wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika w roku rozrachunkowym za czas efektywnie przepracowany. W razie nieobecności pracownika w pracy w danym okresie w związku z pobieraniem zasiłku chorobowego przychód stanowiący podstawę nagrody rocznej ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu (za czas nieobecności w pracy pracownicy nie otrzymują wynagrodzenia). Tym samym wysokość nagrody ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu za czas niezdolności do pracy. Zatem absencja chorobowa i pobieranie zasiłków chorobowych mają wpływ na wysokość nagrody.

Nagrodę z zysku należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego na zasadach dotyczących składników wynagrodzenia przysługujących za okresy roczne. Do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc zachorowania, tj. od maja 2009 r. do kwietnia 2010 r., należy wliczyć nagrodę z zysku w wysokości 1/12 kwoty wypłaconej za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Niezdolność do pracy z powodu choroby pracownika powstała w maju br., a zatem w podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględnić nagrodę roczną za rok poprzedzający niezdolność do pracy, tj. za 2009 r., która została wypłacona 8 maja br. W tym przypadku nie ma znaczenia, że nagroda została wypłacona w miesiącu zachorowania. Ważne jest, że wypłata nastąpiła przed ostatecznym sporządzeniem listy wypłat zasiłków za maj 2010 r.

Jeśli nagroda roczna za 2009 r. została wypłacona w wysokości zmniejszonej proporcjonalnie do okresu nieobecności w pracy w 2009 r. z przyczyn usprawiedliwionych (np. z powodu choroby), nagrodę tę należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego po uprzednim uzupełnieniu do kwoty, jaką pracownik otrzymałby, gdyby nie był nieobecny w pracy.

Podstawa prawna

  • art. 36, art. 41, art. 42 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • art. 6 ust. 1, art. 7, art. 8, art. 9 ust. 1–3, art. 10 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »