| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jakie świadczenia za czas choroby przysługują pracownicy, która pobiera rentę z tytułu choroby zawodowej

Jakie świadczenia za czas choroby przysługują pracownicy, która pobiera rentę z tytułu choroby zawodowej

Zachorowała pracownica, która z tytułu choroby zawodowej pobiera rentę. Otrzymała zwolnienie lekarskie na okres od 23 kwietnia do 11 maja 2010 r. Lekarz zaznaczył w zwolnieniu lekarskim, że przez 4 dni przebywała w szpitalu. W jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie chorobowe dla pracownicy? Czy pracownica ma prawo do 80% wynagrodzenia chorobowego, czy do 70% tego wynagrodzenia? Jest to jej pierwsze zwolnienie lekarskie w tym roku.

Powinni Państwo ustalić, czy zwolnienie lekarskie jest związane z chorobą zawodową pracownicy. Jeżeli tak, to za cały okres zwolnienia przysługuje jej zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Jeżeli natomiast zwolnienie lekarskie nie jest związane z chorobą zawodową, to pracownica za cały okres zwolnienia lekarskiego ma prawo do wynagrodzenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru.

UZASADNIENIE

O tym, jakie świadczenie przysługuje pracownicy w związku z chorobą w okresie od 23 kwietnia do 11 maja 2010 r., decyduje to, czy jej choroba ma związek z orzeczoną chorobą zawodową. Jeżeli ustalą Państwo, że zwolnienie lekarskie ma związek z chorobą zawodową, pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Jeśli pracownicy przysługują świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, to nie ma ona prawa do wynagrodzenia chorobowego. W tym przypadku za cały okres zwolnienia lekarskiego, łącznie z pobytem w szpitalu, pracownicy przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru (art. 9 ust. 1 ustawy wypadkowej).

WAŻNE!

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego zawsze przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Podstawą wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego jest zwolnienie lekarskie oraz dodatkowe zaświadczenie od lekarza, który wystawił zwolnienie lekarskie, potwierdzające związek niezdolności do pracy z chorobą zawodową.

Nie ma wzoru takiego zaświadczenia, dlatego lekarz może potwierdzić – nawet odręcznie, że zwolnienie lekarskie wystawione na okres od 23 kwietnia do 11 maja 2010 r. ma związek z chorobą zawodową pracownicy. Pracownica w związku z chorobą zawodową ma ustalone prawo do renty. Natomiast lekarz, który wystawił jej zwolnienie lekarskie, musiałby potwierdzić, że wystawione zwolnienie lekarskie ma związek z tą chorobą.

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »