| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownicy, której przedłużono umowę o pracę do dnia porodu, przysługuje dodatkowy zasiłek macierzyński

Czy pracownicy, której przedłużono umowę o pracę do dnia porodu, przysługuje dodatkowy zasiłek macierzyński

Zatrudnialiśmy pracownicę na umowę o pracę na czas określony. Pracownica dostarczyła zaświadczenie od lekarza, że jest w 7. miesiącu ciąży, dlatego przedłużyliśmy z nią umowę o pracę do dnia porodu. Czy pracownica ma prawo do dodatkowego zasiłku macierzyńskiego, jeżeli po porodzie ustanie jej zatrudnienie i nie będzie już naszym pracownikiem? Jeżeli tak, to jakie dokumenty są potrzebne do ubiegania się o ten zasiłek?

WAŻNE!

Dodatkowy urlop/zasiłek macierzyński jest udzielany jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego.

Warunkiem wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest złożenie przez osobę ubezpieczoną pisemnego wniosku w tej sprawie do płatnika zasiłku, a w przypadku osób pobierających zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia do ZUS. We wniosku należy wskazać okres korzystania z zasiłku macierzyńskiego w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.

Wniosek w sprawie przedłużenia okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego powinien być złożony przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku za dodatkowy okres, a więc nie później niż w dniu poprzedzającym rozpoczęcie korzystania z dodatkowego okresu zasiłku macierzyńskiego.

WAŻNE!

ZUS wypłaci zasiłek macierzyński za okres odpowiadający dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu, jeżeli wniosek zostanie złożony najpóźniej w ostatnim dniu pobierania zasiłku macierzyńskiego wypłacanego za okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu.

Jeżeli osoba złoży wniosek po wykorzystaniu zasiłku za okres odpowiadający zasiłkowi macierzyńskiemu, to nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu.

Podstawa prawna

  • art. 29, art. 30 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 177 § 3, art. 1821 Kodeksu pracy,
  • art. 12 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK