| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownicy, której przedłużono umowę o pracę do dnia porodu, przysługuje dodatkowy zasiłek macierzyński

Czy pracownicy, której przedłużono umowę o pracę do dnia porodu, przysługuje dodatkowy zasiłek macierzyński

Zatrudnialiśmy pracownicę na umowę o pracę na czas określony. Pracownica dostarczyła zaświadczenie od lekarza, że jest w 7. miesiącu ciąży, dlatego przedłużyliśmy z nią umowę o pracę do dnia porodu. Czy pracownica ma prawo do dodatkowego zasiłku macierzyńskiego, jeżeli po porodzie ustanie jej zatrudnienie i nie będzie już naszym pracownikiem? Jeżeli tak, to jakie dokumenty są potrzebne do ubiegania się o ten zasiłek?

WAŻNE!

Dodatkowy urlop/zasiłek macierzyński jest udzielany jednorazowo w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego.

Warunkiem wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest złożenie przez osobę ubezpieczoną pisemnego wniosku w tej sprawie do płatnika zasiłku, a w przypadku osób pobierających zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia do ZUS. We wniosku należy wskazać okres korzystania z zasiłku macierzyńskiego w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.

Wniosek w sprawie przedłużenia okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego powinien być złożony przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku za dodatkowy okres, a więc nie później niż w dniu poprzedzającym rozpoczęcie korzystania z dodatkowego okresu zasiłku macierzyńskiego.

WAŻNE!

ZUS wypłaci zasiłek macierzyński za okres odpowiadający dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu, jeżeli wniosek zostanie złożony najpóźniej w ostatnim dniu pobierania zasiłku macierzyńskiego wypłacanego za okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu.

Jeżeli osoba złoży wniosek po wykorzystaniu zasiłku za okres odpowiadający zasiłkowi macierzyńskiemu, to nie ma prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu.

Podstawa prawna

  • art. 29, art. 30 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 177 § 3, art. 1821 Kodeksu pracy,
  • art. 12 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 237, poz. 1654).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »