| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić prawo do zasiłku chorobowego w przypadku dostarczenia kolejnego ZLA po wcześniej otrzymanym ZLA/K

Jak ustalić prawo do zasiłku chorobowego w przypadku dostarczenia kolejnego ZLA po wcześniej otrzymanym ZLA/K

Zatrudniamy 10 osób. Pracownik po wypadku przy pracy od 15 lipca br. jest na zwolnieniu lekarskim. Obecnie dostarczył zwolnienie na okres od 28 grudnia 2009 r. do 8 stycznia 2010 r. W trakcie zwolnienia 6 stycznia 2010 r. stawił się na badaniu przez lekarz orzecznika ZUS. Pracownik otrzymał zaświadczenie ZLA/K, ponieważ lekarz stwierdził, że może wrócić do pracy. W piątek (8 stycznia 2010 r.) pracownik był również na badaniu kontrolnym u swojego lekarza prowadzącego, który wystawił mu kolejne zwolnienie lekarskie. Czy mimo że choroba nadal ma związek z wypadkiem przy pracy, to z powodu przerwy w chorobie musimy wypłacić wynagrodzenie chorobowe za 33 dni, a następnie wypłatę zasiłku przekazać do ZUS? Czy od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS można się odwołać i kto może to zrobić – pracownik, czy pracodawca?

Jeżeli niezdolność do pracy z powodu choroby po przerwie (od 8 stycznia 2010 r.) ma związek z wypadkiem przy pracy, to zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA oraz zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3 powinni Państwo przekazać do ZUS, który wypłaci zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Od zaświadczenia korygującego ZUS ZLA/K pracownik nie może się odwołać do sądu. Pracownik może natomiast odwołać się do sądu od decyzji ZUS o braku prawa do zasiłku chorobowego w związku z wcześniejszą datą ustania niezdolności do pracy.

UZASADNIENIE

 ZUS ma prawo kontrolować zwolnienia lekarskie pracowników. Kontrolę zwolnień wykonują lekarze orzecznicy ZUS (art. 59 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich mogą występować pracodawcy oraz wydziały zasiłków realizujące wypłaty zasiłków chorobowych. Kontrola ta może zostać również podjęta na wniosek lekarza orzecznika ZUS.

Jeżeli po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu bezpośredniego badania osoby ubezpieczonej lekarz orzecznik określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż ta, która została określona w zaświadczeniu lekarskim, za okres od tej daty zaświadczenie lekarskie traci ważność (art. 59 ust. 7 ustawy zasiłkowej). W tym przypadku lekarz orzecznik wystawia zaświadczenie ZUS ZLA/K, które jest traktowane na równi z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Zaświadczenie ZUS ZLA/K ubezpieczony otrzymuje w dniu badania i ma obowiązek doręczyć je pracodawcy. Od orzeczenia w sprawie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy nie przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej i zgłoszenia zarzutu wadliwości orzeczenia.

WAŻNE!

Od orzeczenia lekarza orzecznika nie można odwołać się do sądu.

Po przeprowadzeniu badania i skróceniu okresu niezdolności do pracy ZUS wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku chorobowego. Kopię decyzji ZUS przesyła do pracodawcy. Od decyzji ZUS osobie ubezpieczonej przysługuje prawo wniesienia odwołania do sądu pracy i ubezpieczeń.

Mimo orzeczenia o skróceniu zwolnienia wydanego przez lekarza orzecznika ZUS, lekarz prowadzący leczenie pracownika ustalił, że pracownik nie może podjąć pracy i wystawił zwolnienie lekarskie na dalszy okres. Kontroli ZUS podlegało poprzednie zwolnienie lekarskie, a nie obecnie wystawione, dlatego powinni Państwo ustalić pracownikowi uprawnienia do zasiłku chorobowego.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK