| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > W jaki sposób uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego wynagrodzenie z miesiąca, w którym pracownik był na urlopie bezpłatnym

W jaki sposób uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego wynagrodzenie z miesiąca, w którym pracownik był na urlopie bezpłatnym

Pracownik w maju 2009 r. przez 5 dni roboczych był na urlopie bezpłatnym. Zachorował w listopadzie 2009 r. Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracownika wliczyć również wynagrodzenie za maj, mimo że pracownik był na urlopie bezpłatnym? Jeżeli tak, to czy wynagrodzenie za ten miesiąc wliczyć w kwocie faktycznie wypłaconej, czy wcześniej uzupełnić?

Urlop bezpłatny jest usprawiedliwioną nieobecnością w pracy. Dlatego do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego powinni Państwo wliczyć wynagrodzenie za maj 2009 r., po wcześniejszym uzupełnieniu tego wynagrodzenia do kwoty, którą pracownik otrzymałby, gdyby pracował przez cały miesiąc.

UZASADNIENIE

Ustalając podstawę wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, uwzględnia się wynagrodzenie, które pracownik otrzymał za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc zachorowania (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Płatnik tak samo ustala podstawę wymiaru świadczenia w sytuacji, kiedy pracownik ma krótszy okres zatrudnienia, z tym że uwzględnia wynagrodzenie z krótszego niż 12 miesięcy okresu ubezpieczenia.

W przypadku zatrudnionego u Państwa pracownika podstawę wymiaru zasiłku chorobowego powinni Państwo wyliczyć z wynagrodzenia za pracę, które pracownik otrzymał w okresie od listopada 2008 r. do października 2009 r.

Jeżeli w okresie, z którego płatnik przyjmuje wynagrodzenie do ustalenia podstawy wymiaru, pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia z powodu nieprzepracowania części miesiąca z przyczyn usprawiedliwionych, przy obliczaniu podstawy wymiaru:

  • wyłącza się wynagrodzenie z miesięcy, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy w danym miesiącu,
  • przyjmuje się, po uzupełnieniu, wynagrodzenie z miesięcy, w których pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy.

WAŻNE!

Nie należy uzupełniać wynagrodzenia w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Zatrudniony u Państwa pracownik był na urlopie bezpłatnym przez 5 dni maja 2009 r. Natomiast nominalny czas pracy w maju 2009 r. wynosił 160 godzin (20 dni). To oznacza, że w maju 2009 r. pracownik przepracował więcej niż połowę obowiązującego go czasu pracy. Dlatego w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego powinni Państwo uwzględnić również uzupełnione wynagrodzenie za maj, w którym pracownik korzystał z urlopu bezpłatnego.

Jeżeli pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie, to w podstawie wymiaru zasiłku powinni Państwo uwzględnić kwotę wynagrodzenia, jaka przysługuje pracownikowi za przepracowanie pełnego miesiąca, czyli kwotę wynagrodzenia, które zostało określone w umowie o pracę.

Natomiast w przypadku wynagrodzenia zmiennego, kwotę wynagrodzenia, które pracownik otrzymał za pracę w maju, należy podzielić przez liczbę dni jego pracy oraz pomnożyć przez liczbę dni, w które w tym miesiącu powinien pracować.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK