| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia dla nowo zatrudnionego pracownika

Jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia dla nowo zatrudnionego pracownika

Jesteśmy nowo powstałą firmą. Od 1 października 2009 r. zatrudniamy ponad 20 pracowników. Pracownik, zatrudniony od 1 października na pełny etat, dostarczył nam zwolnienie lekarskie od 19 października 2009 r. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego? W jaki sposób wyliczyć mu podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? W umowie o pracę ma 9 zł/godzinę oraz premię i dodatki na zasadach i warunkach określonych w zakładowych przepisach o wynagradzaniu.

Jeżeli pracownik ma prawo do zmiennego wynagrodzenia, to uzupełnia się je do kwoty, jaką osiągnąłby, gdyby przepracował pełny miesiąc kalendarzowy (art. 37 ust. 2 pkt 2 ustawy zasiłkowej). Wynagrodzenie zmienne należy uzupełnić przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez pracownika za dni przepracowane przez liczbę dni, w których zostało ono osiągnięte i pomnożenie przez liczbę dni, które pracownik był zobowiązany przepracować w danym miesiącu.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony od 1 października 2009 r. i otrzymuje wynagrodzenie zmienne. Zachorował 20 października i choruje przez 13 dni. Pracownik ma 10-letni staż pracy i od pierwszego dnia zwolnienia ma prawo do zasiłku chorobowego. W tym miesiącu pracownik miał przepracować 22 dni, a przepracował 13 dni i jego przychód za ten miesiąc wyniósł 1100 zł. Wynagrodzenie, które ten pracownik osiągnąłby, gdyby przepracował cały miesiąc, wynosi 1606,22 zł:

1100 zł – [(1100 zł x 9,76%) + (1100 zł x 1,5%) + (1100 zł x 2,45%)] = 1100 zł – (107,36 zł +16,50 zł + 26,95 zł) = 949,19 zł,

949,19 zł : 13 dni = 73,01 zł,

73,01 zł x 22 dni = 1606,22 zł.

Podstawa prawna

  • art. 4 ust. 1 pkt 1, art. 36–43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »