| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > W jakim terminie trzeba wypłacić zasiłek, jeżeli pracownik dostarczy zwolnienie lekarskie po dniu wypłaty wynagrodzeń

W jakim terminie trzeba wypłacić zasiłek, jeżeli pracownik dostarczy zwolnienie lekarskie po dniu wypłaty wynagrodzeń

Zatrudniamy 30 pracowników. Zgodnie z obowiązującym w firmie regulaminem wynagradzania, wynagrodzenie za pracę jest wypłacane najpóźniej ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, za który to wynagrodzenie przysługuje. Jeden z naszych pracowników jest nieobecny w pracy z powodu choroby od 27 lipca br. do połowy sierpnia 2009 r. Jednak zwolnienie lekarskie ZUS ZLA dostarczył nam dopiero 3 sierpnia 2009 r., już po terminie wypłaty wynagrodzenia za lipiec. Do kiedy powinniśmy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy? Czy powinniśmy zrobić to niezwłocznie po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA, czy możemy zasiłek wypłacić razem z wypłatą wynagrodzenia za sierpień?

Jeżeli w obowiązujących zakładowych przepisach nie został określony osobny termin wypłaty świadczeń za czas niezdolności do pracy, płatnik ma obowiązek wypłacać je nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień. Przy wypłacie zasiłku chorobowego takim dokumentem jest zwolnienie lekarskie ZUS ZLA.

WAŻNE!

Płatnik świadczenia nie może wypłacić zasiłku bez niezbędnych dokumentów, nawet jeżeli wie, że pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Jeżeli pracownik chce otrzymać zasiłek chorobowy razem z wypłatą wynagrodzenia za miesiąc, w którym zachorował, powinien dostarczyć zaświadczenie lekarskie przed terminem wypłaty wynagrodzenia przyjętym u pracodawcy. Jeśli nie dostarczy zwolnienia lekarskiego przed datą wypłaty wynagrodzenia, to może otrzymać zasiłek chorobowy później, jednak nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku.

Zatrudniony u Państwa pracownik zachorował 27 lipca 2009 r., natomiast zwolnienie lekarskie dostarczył 3 sierpnia 2009 r. Pracownik zmieścił się w terminie 7 dni, dlatego nie należy pomniejszać wypłacanego mu zasiłku o 25%. Jednak od 3 sierpnia 2009 r. zaczyna biec 30-dniowy termin do wypłaty zasiłku chorobowego. W tej sytuacji powinni Państwo wypłacić zasiłek razem z wypłatą wynagrodzenia za sierpień br., a więc do 31 sierpnia br.

WAŻNE!

Wypłata zasiłku po terminie płatności powoduje obowiązek naliczenia i wypłaty odsetek.

Jeżeli płatnik składek nie wypłacił zasiłku ani nie ustalił prawa do tego świadczenia w terminie, ma obowiązek wypłacenia odsetek od tego zasiłku (art. 64 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Płatnik ma obowiązek naliczyć odsetki począwszy od 31. dnia po dniu, w którym pracownik dostarczył pracodawcy zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA.

Wysokość odsetek jest ustalana tak samo jak w przypadku odsetek ustawowych. Nie dotyczy to przypadku, gdy opóźnienie w przyznaniu lub wypłaceniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które płatnik świadczenia nie ponosi odpowiedzialności.

Odsetki ustawowe

Jeżeli płatnik wypłaci świadczenie po terminie płatności bez odsetek, to pracownik może wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień do odsetek. Oznacza to, że spór o odsetki od zasiłku między pracownikiem a pracodawcą rozstrzyga ZUS decyzją. Decyzję otrzymuje zarówno pracownik, jak i płatnik składek. Od tej decyzji strony mogą odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Podstawa prawna

  • art. 53 ust. 1, art. 62 ust. 1, ust. 3, art. 63 ust. 1, art. 64 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 85 ust. 1 i 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Autor:

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »