| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy wynagrodzenie za czas przestoju uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Czy wynagrodzenie za czas przestoju uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

W ciągu ostatnich 6 miesięcy mieliśmy przestoje w firmie. W tych okresach wszyscy pracownicy naszej firmy nie pracowali. Przestój był z naszej winy, ponieważ brakowało odpowiednich materiałów do produkcji. Z tego tytułu pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za przestój. Jeden z pracowników w październiku 2008 r. i w lutym br. był na zasiłku opiekuńczym na chorą żonę. W maju przyniósł zwolnienie lekarskie na okres od 4 do 12 maja. Z jakiego okresu należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku? Czy ustalając tę podstawę powinniśmy uwzględnić również wynagrodzenie za przestój? Jeśli tak, to czy należy je uzupełnić w miesiącu, w którym był przestój? Wynagrodzenie za czas przestoju jest dużo niższe od wynagrodzenia za pracę.

PRZYKŁAD

Pracownik chorował w okresie od 3 do 15 stycznia 2009 r. Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracodawca uwzględnił wynagrodzenie pracownika za okres od stycznia do grudnia 2008 r. Pracownik zachorował ponownie 29 kwietnia 2009 r. Podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi w kwietniu pracodawca nie ustalił na nowo, ponieważ przerwa między okresami pobierania wynagrodzenia chorobowego jest krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Podstawa prawna:

  • ● art. 3 pkt 3, art. 36 ust. 1 i ust. 2, art. 38 ust. 2, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego z tytułu choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • ● Z treści art. 81 k.p. wynikają dwie przesłanki nabycia prawa do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy:
    a) gotowość pracownika do wykonywania pracy,
    b) doznanie przeszkód w wykonywaniu pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.
    Bierne oczekiwanie na wezwanie pracodawcy do świadczenia pracy nie uzasadnia prawa do wynagrodzenia przewidzianego w art. 81 k.p. (Wyrok Sądu Najwyższego z 23 października 2006 r., I PK 110/06, M.P.Pr. 2007/1/43)

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »