| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracodawca może na wniosek pracownika dopuścić go do pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego

Czy pracodawca może na wniosek pracownika dopuścić go do pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego

Pracownik ma zwolnienie lekarskie do 17 kwietnia 2009 r. Jednak poczuł się lepiej i 14 kwietnia 2009 r. chce wrócić do pracy. Nie mamy nic przeciwko wcześniejszemu powrotowi pracownika, ponieważ mamy kłopot z jego zastąpieniem w trakcie nieobecności w pracy. Co zrobić ze zwolnieniem lekarskim pracownika? Czy możemy dopuścić go do pracy, mimo że formalnie ma zwolnienie lekarskie?

RADA

Nie mogą Państwo dopuścić do pracy pracownika, który dostarczył zwolnienie lekarskie. Pracownik nie może sam skrócić zwolnienia lekarskiego i wrócić do pracy, podobnie jak nie może sobie sam takiego zwolnienia wystawić.

UZASADNIENIE

O niezdolności do pracy może orzekać wyłącznie lekarz, który ma upoważnienie od ZUS do wystawiania zwolnień lekarskich. Pracownik sam nie może więc zadecydować o tym, że jest już zdrowy i może wcześniej wrócić do pracy.

Jeżeli pracownik przedstawił pracodawcy zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy z powodu choroby, to pracodawca nie może go dopuścić do pracy w czasie trwania takiego zwolnienia, mimo że pracownik uznał się już za zdrowego.

O tym, czy pracownik odzyskał wcześniej zdolność do pracy, również powinien zdecydować lekarz, który orzekł o niezdolności do pracy i wystawił zwolnienie. Jeżeli pracownik uzyska od lekarza leczącego zaświadczenie (na zwykłym blankiecie), że przed upływem końca zwolnienia odzyskał zdolność do pracy (a nie minęło jeszcze ponad 30 dni zwolnienia), to pracodawca powinien go dopuścić do pracy i za przepracowane dni, które obejmują zwolnienie lekarskie wypłacić, mu wynagrodzenie za okres wykonywania pracy. Natomiast za ten okres pracy pracownikowi nie przysługuje już wynagrodzenie chorobowe ani zasiłek chorobowy (art. 80 Kodeksu pracy).

Powinni Państwo zrobić adnotację np. na odwrocie zwolnienia lekarskiego o skróceniu okresu zwolnienia lekarskiego i dołączyć do dokumentacji zasiłkowej zaświadczenie od lekarza, który skrócił okres zwolnienia lekarskiego. Taka informacja będzie przydatna np. podczas kontroli ZUS i pozwoli uniknąć odpowiedzialności za dopuszczenie pracownika do pracy w trakcie niezdolności do pracy.

Jeśli natomiast pracownik przebywa na zwolnieniu powyżej 30 dni, to o dopuszczeniu do pracy nie może decydować sam lekarz leczący. W tym przypadku powinni Państwo wystawić pracownikowi skierowanie na badanie kontrolne, które przeprowadza lekarz medycyny pracy.

Na podstawie zaświadczenia lekarza medycyny pracy stwierdzającego, że pracownik odzyskał zdolność do pracy, pracodawca może dopuścić pracownika do pracy przed upływem okresu zwolnienia lekarskiego, który trwa ponad 30 dni.

Niedopuszczalne jest również wcześniejsze dopuszczenie pracownika do pracy, mimo braku opinii lekarskiej, i wypłacenie mu za okres pracy w czasie zwolnienia lekarskiego zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas choroby.

Podstawa prawna:

  • art. 80 i art. 229 § 2 Kodeksu pracy,
  • art. 11 ust. 5, art. 12 ust. 1, art. 53 i art. 54 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Autor:

radca prawny, Departament Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

LAUREN PESO POLSKA Sp. z o.o.

Specjaliści w zakresie doradztwa personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »