| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy ZUS ZLA wystawione w trakcie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy stanowi podstawę do wypłaty zasiłku opiekuńczego

Czy ZUS ZLA wystawione w trakcie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy stanowi podstawę do wypłaty zasiłku opiekuńczego

Pracownica dostarczyła 5 marca 2009 r. kolejne zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorą 3-letnią córką. Zwolnienie zostało wystawione 24 lutego 2009 r. na okres od 27 lutego do 13 marca 2009 r. w trakcie wcześniej wystawionego zwolnienia w związku z opieką nad chorym dzieckiem. Poprzednie zostało wystawione do 26 lutego 2009 r. Czy zwolnienie lekarskie na okres od 27 lutego do 13 marca 2009 r. zostało wystawione prawidłowo, jeżeli 25 i 26 lutego są dniami roboczymi? Czy na jego podstawie możemy wypłacić zasiłek opiekuńczy? Jak dokonać potrącenia z zasiłku, skoro ZUS ZLA zostało dostarczone po 7 dniach od daty wystawienia?

WAŻNE!

Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy może być wystawione wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania osoby ubezpieczonej, chorego dziecka lub członka rodziny na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania.

W niektórych przypadkach zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres rozpoczynający się później niż od dnia następującego po dniu badania, nie później jednak niż od 4. dnia po dniu badania, jeżeli:

  • bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy, albo
  • badanie jest przeprowadzone w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.

Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie po terminie 7 dni od dnia jego wystawienia. Jednak nie należy tu stosować zasady obniżenia zasiłku o 25%, gdyż potrącenia tego należy dokonać od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Ósmy dzień orzeczonej niezdolności do pracy przypada 6 marca br., natomiast ZUS ZLA pracownica dostarczyła 5 marca, a zatem przed okresem pozwalającym na dokonanie potrącenia.

Zaświadczenie ZUS ZLA pracownik jest zobowiązany dostarczyć płatnikowi składek w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. W przypadku dostarczenia zaświadczenia lekarskiego po upływie 7 dni od jego otrzymania, płatnik obniża zasiłek opiekuńczy o 25% za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego.

Podstawa prawna

  • art. 32 ust. 1 pkt 2, art. 53 ust. 1, art. 55, art. 62, art. 68 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • § 1, § 2 § 3 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 65, poz. 741),
  • § 1, § 2, § 4 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (DzU nr 65, poz. 743).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »