| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy ZUS ZLA wystawione w trakcie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy stanowi podstawę do wypłaty zasiłku opiekuńczego

Czy ZUS ZLA wystawione w trakcie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy stanowi podstawę do wypłaty zasiłku opiekuńczego

Pracownica dostarczyła 5 marca 2009 r. kolejne zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad chorą 3-letnią córką. Zwolnienie zostało wystawione 24 lutego 2009 r. na okres od 27 lutego do 13 marca 2009 r. w trakcie wcześniej wystawionego zwolnienia w związku z opieką nad chorym dzieckiem. Poprzednie zostało wystawione do 26 lutego 2009 r. Czy zwolnienie lekarskie na okres od 27 lutego do 13 marca 2009 r. zostało wystawione prawidłowo, jeżeli 25 i 26 lutego są dniami roboczymi? Czy na jego podstawie możemy wypłacić zasiłek opiekuńczy? Jak dokonać potrącenia z zasiłku, skoro ZUS ZLA zostało dostarczone po 7 dniach od daty wystawienia?

WAŻNE!

Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy może być wystawione wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania osoby ubezpieczonej, chorego dziecka lub członka rodziny na okres od dnia, w którym przeprowadzono badanie lub od dnia bezpośrednio następującego po dniu badania.

W niektórych przypadkach zaświadczenie lekarskie może być wystawione na okres rozpoczynający się później niż od dnia następującego po dniu badania, nie później jednak niż od 4. dnia po dniu badania, jeżeli:

  • bezpośrednio po dniu badania przypadają dni wolne od pracy, albo
  • badanie jest przeprowadzone w okresie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy.

Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie po terminie 7 dni od dnia jego wystawienia. Jednak nie należy tu stosować zasady obniżenia zasiłku o 25%, gdyż potrącenia tego należy dokonać od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Ósmy dzień orzeczonej niezdolności do pracy przypada 6 marca br., natomiast ZUS ZLA pracownica dostarczyła 5 marca, a zatem przed okresem pozwalającym na dokonanie potrącenia.

Zaświadczenie ZUS ZLA pracownik jest zobowiązany dostarczyć płatnikowi składek w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. W przypadku dostarczenia zaświadczenia lekarskiego po upływie 7 dni od jego otrzymania, płatnik obniża zasiłek opiekuńczy o 25% za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego.

Podstawa prawna

  • art. 32 ust. 1 pkt 2, art. 53 ust. 1, art. 55, art. 62, art. 68 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • § 1, § 2 § 3 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 65, poz. 741),
  • § 1, § 2, § 4 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (DzU nr 65, poz. 743).

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

CEKOL

Producent chemii budowlanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK