| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Przy jakiej kwocie przychodu studenta ZUS zawiesi mu wypłatę renty socjalnej

Przy jakiej kwocie przychodu studenta ZUS zawiesi mu wypłatę renty socjalnej

Od 1 stycznia 2009 r. zawarliśmy umowę zlecenia ze studentem, który jest uprawniony do renty socjalnej. Jest on równocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na 1/4 etatu w innej firmie i miesięcznie otrzymuje 320 zł. Jaką kwotę wynagrodzenia ze zlecenia może osiągnąć, aby ZUS nie zawiesił wypłaty renty socjalnej? Czy wynagrodzenie wypłacone za styczeń 2009 r. w lutym 2009 r. będzie rzutować na zawieszenie renty w styczniu czy w lutym?

ZUS nie wlicza do przychodów, które powodują zawieszenie prawa do renty socjalnej, np. przychodów uzyskanych z tytułu praw autorskich lub pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, z odsetek od pożyczek, z tytułu wygranych w konkursach i grach losowych itd.

Przy zawieszeniu wypłaty renty socjalnej ZUS bierze pod uwagę datę osiągnięcia przychodu, np. datę wypłaty wynagrodzenia z umowy o pracę, zlecenia. Jeżeli ZUS wypłaci rentę, mimo że uzyskany w miesiącu przychód przekroczył 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to osoba, która pobrała rentę socjalną za ten miesiąc, ma obowiązek zwrócić ją w pełnej wysokości.

WAŻNE!

Gdy ZUS wypłacił rentę socjalną za miesiąc, w którym został uzyskany przychód przekraczający 30% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, świadczenie wypłacone za ten miesiąc jest świadczeniem nienależnym i osoba, która je otrzymała, ma obowiązek je zwrócić.

PRZYKŁAD

Osoba uprawniona do renty socjalnej zawarła umowę zlecenia na okres 2 miesięcy od 1 grudnia 2008 do 31 stycznia 2009 r. Wynagrodzenie z tytułu wykonanej umowy w wysokości 3000 zł brutto wypłacono w styczniu 2009 r. Renta socjalna zostanie zatem zawieszona tylko za styczeń 2009 r., gdyż w tym miesiącu osoba ta osiągnęła przychód przekraczający 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

ZUS rozlicza rentę socjalną co miesiąc, na bieżąco. Jeżeli osoba uprawniona do renty socjalnej dodatkowo uzyskuje przychód, który wpływa na zawieszenie renty, to ma obowiązek w każdym miesiącu dostarczyć do ZUS zaświadczenie o przychodzie. Takie zaświadczenie powinien przygotować każdorazowo płatnik składek.

Podstawa prawna

  • art. 10 ustawy z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (DzU nr 135, poz. 1268 ze zm.),
  • art. 27-30 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK