| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak rozliczyć składki za pracownika, który w jednym miesiącu był zatrudniony na różne etaty

Jak rozliczyć składki za pracownika, który w jednym miesiącu był zatrudniony na różne etaty

Z pracownikiem, którego zatrudnialiśmy do 7 marca 2008 r. na pełny etat, zawarliśmy kolejną umowę o pracę od 17 marca br., z tym że już w niepełnym wymiarze czasu pracy, tj. na 1/2 etatu. W marcu pracownik otrzymał wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop z tytułu pierwszej umowy, a pod koniec miesiąca otrzyma również wynagrodzenie za czas pracy na pół etatu. Czy składki za tego pracownika należne za marzec br. mamy rozliczyć w jednym, czy w dwóch raportach rozliczeniowych?

RADA

Składki na ubezpieczenia tego pracownika należy rozliczyć w jednym imiennym raporcie rozliczeniowym ZUS RCA za marzec 2008 r. Zmiana wymiaru czasu pracy nie powoduje konieczności rozliczenia składek odrębnie od przychodów osiągniętych za czas pracy na różnych etatach.

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach zatrudnienia. Pracodawca ma obowiązek uwzględniać w dokumentach rozliczeniowych przekazywanych za dany miesiąc składki należne od wszystkich wypłat, które stanowiły podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, dokonanych lub postawionych do dyspozycji ubezpieczonego od pierwszego do ostatniego dnia tego miesiąca.

W przedstawionym przypadku powinni Państwo zsumować wszystkie przychody, które pracownik otrzymał od 1 do 31 marca br., zarówno za część miesiąca, kiedy wykonywał pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, jak i za okres pracy na pół etatu. Od tak ustalonej podstawy wymiaru należy rozliczyć należne składki w jednym imiennym raporcie rozliczeniowym ZUS RCA sporządzanym za marzec 2008 r.

Nie można sporządzać i przesyłać do ZUS za jedną osobę więcej niż jednego raportu rozliczeniowego z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia za ten sam okres rozliczeniowy. Składki należy rozliczyć w jednym raporcie ZUS RCA, mimo że zmienił się wymiar czasu pracy pracownika oraz mimo konieczności wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA i ponownego zgłoszenia go do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA (ze względu na przerwę między okresami, na jakie zawarto kolejne umowy o pracę).

Podstawa prawna:

• § 3 ust. 7 rozporządzenia z 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, wypłaconych zasiłków z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego, zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze (DzU nr 165, poz. 1197 ze zm.),

• art. 18 ust. 1, art. 36 ust. 1 i ust. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Roman Dorawa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »