| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Student podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny do ukończenia 26 lat

Student podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny do ukończenia 26 lat

Syn naszej pracownicy pod koniec sierpnia br. kończy 26 lat. Pracownica zgłosiła go do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, ponieważ syn studiuje. Czy powinniśmy go wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownicy, czy będzie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu do końca nauki?

RADA

 

Jeśli syn pracownicy nie posiada orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, należy go wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny od dnia ukończenia 26 lat. Do ubezpieczenia zdrowotnego powinna go zgłosić uczelnia.

UZASADNIENIE

Osoby podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu mają obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia członków swojej rodziny, jeśli nie mają oni własnego tytułu do objęcia tym ubezpieczeniem (art. 67 ust. 3 ustawy zdrowotnej).

Tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego jest m.in. nauka na studiach oraz uczestnictwo w studiach doktoranckich. Jednak w przypadku, gdy student ma równocześnie status członka rodziny osoby ubezpieczonej, to status ten zwalnia z obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu nauki (art. 66 ust. 2 ustawy zdrowotnej).

Dziecko ubezpieczonego jest członkiem rodziny w rozumieniu ustawy zdrowotnej:

• do czasu ukończenia 18 lat,

• do czasu ukończenia 26 lat - jeśli nadal się kształci,

• bez względu na wiek - jeśli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo inne traktowane na równi.

Jeśli syn pracownicy nie posiada orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, to utraci status członka rodziny z dniem ukończenia 26 lat, mimo kontynuowania nauki na studiach wyższych. Od tego dnia tytułem do objęcia go ubezpieczeniem zdrowotnym będzie nauka na uczelni i to uczelnia powinna zgłosić go do tego ubezpieczenia. W tym celu syn pracownicy powinien złożyć na uczelni oświadczenie, że nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu (art. 73 pkt 4 ustawy zdrowotnej).

Państwa obowiązkiem jest wyrejestrowanie syna pracownicy z ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZCNA z dniem ukończenia przez niego 26 roku życia.

Podstawa prawna:

• art. 5 pkt 3 lit. a, art. 66 ust. 1 pkt 20, ust. 2, art. 73 pkt 4, art. 75 ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Urawski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »