| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Zgłoszenie wykonawcy dzieła do ZUS przy 50% kosztach autorskich

Zgłoszenie wykonawcy dzieła do ZUS przy 50% kosztach autorskich

Istnieje możliwość zawarcia umowy o dzieło na wykonanie szaty graficznej strony internetowej przy zastosowaniu do umowy 50% koszty uzyskania przychodów. Czy zastosowanie podwyższonych kosztów autorskich skutkuje koniecznością odprowadzania składek ZUS?

Być może Państwa wątpliwości wynikają z nowego brzmienia art. 7 ustawy systemowej, który rozszerzył krąg osób mogących przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dobrowolnie. Obecnie dobrowolne składki emerytalne i rentowe może opłacać każda osoba, która nie ma tytułu do opłacania ich obowiązkowo – a zatem również wykonawca dzieła, dla którego umowa ta jest jedynym sposobem zarobkowania. W takiej sytuacji firma zamawiająca dzieło nie jest jednak płatnikiem składek za wykonawcę. Nie powinni zatem Państwo zgłaszać wykonawcy dzieła do ubezpieczeń nawet wtedy, gdy chce on przystąpić do nich dobrowolnie. Jeżeli wyraża taką wolę, sam musi zgłosić się do ZUS.

UWAGA!

Od 1 stycznia 2013 r. każda osoba, która nie ma tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, może przystąpić do tych ubezpieczeń dobrowolnie.

Nie oznacza to jednak, że umowa o dzieło stała się dla niego tytułem do ubezpieczeń. W przypadku gdy wykonawca dzieła, który złożył w ZUS wniosek o objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, uzyska tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń (np. rozpocznie pracę na etat lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej), będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu oraz rentowym. Powinien wówczas zostać z tego tytułu zgłoszony do ubezpieczeń przez swojego płatnika składek. Sam natomiast powinien wyrejestrować się z dobrowolnych ubezpieczeń w ZUS. W takim bowiem przypadku nie występuje już sytuacja braku obowiązkowego tytułu do ubezpieczeń, która mogłaby uzasadniać podleganie tym ubezpieczeniom dobrowolnie.

UWAGA!

Podmiot, który zawarł umowę o dzieło, nie jest płatnikiem składek w odniesieniu do wykonawcy dzieła nieposiadającego obowiązkowego tytułu do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, lecz podlegającego tym ubezpieczeniom dobrowolnie.

Przykład

W marcu br. jednostka zawarła umowę o dzieło na projekt i wykonanie dekoracji do pokazu nowej kolekcji wiosenno-letniej. Wykonawca dzieła nie ma innych tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnego. Od 1 lutego 2013 r. przystąpił do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, samodzielnie zgłaszając się w ZUS, a następnie opłacając za siebie należne składki od minimalnej obowiązującej podstawy ich wymiaru (1600 zł – minimalne wynagrodzenie za pracę). Jednostka zadowolona z efektu pracy aranżera, zaproponowała mu stałą współpracę na podstawie umowy zlecenia. W ramach tej umowy zleceniobiorca ma odpowiadać za marketing, a oprócz tego na podstawie umów o dzieło będzie przygotowywał sesje zdjęciowe modelek i budował scenografie do pokazów. Rozpoczęcie wykonywania umowy zlecenia nastąpiło 2 kwietnia br. W związku z tym, że u tej osoby pojawił się tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, musiała ona dokonać wyrejestrowania z ubezpieczeń dobrowolnych. Natomiast jednostka, jako zleceniodawca, podejmuje obowiązki płatnika składek, czyli dokonuje zgłoszenia do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz zdrowotnego, a na wniosek zleceniobiorcy – także do ubezpieczenia chorobowego.

Do celów podatkowych przychód z umowy zlecenia stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście i będą do niego miały zastosowanie 20% koszty uzyskania przychodów. Natomiast w przypadku umowy o dzieło, której przedmiotem będzie utwór w rozumieniu prawa autorskiego, płatnik będzie mógł zastosować wyższe, 50% koszty.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Autor:

Źródło:

Poradnik Organizacji Non Profit

Zdjęcia

Zgłoszenie wykonawcy dzieła do ZUS. /Fot. Fotolia
Zgłoszenie wykonawcy dzieła do ZUS. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »