| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Podstawa wymiaru zasiłku dla osób ubezpieczonych dobrowolnie - zmiany

Podstawa wymiaru zasiłku dla osób ubezpieczonych dobrowolnie - zmiany

Jeśli niezdolność do pracy osób ubezpieczonych dobrowolnie powstanie w pierwszym miesiącu ubezpieczenia, a okres ubezpieczenia chorobowego rozpocznie się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia z innego tytułu, podstawa wymiaru zasiłku będzie ustalana na zasadach analogicznych, jak w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami. Taką zmianę przewiduje ustawa z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Należy zwrócić uwagę na istotną zmianę w stosunku do osób prowadzących działalność gospodarczą. Mianowicie, jeżeli ubezpieczony stanie się niezdolny do pracy w pierwszym miesiącu pracy i nie posiadał innego tytułu do ubezpieczenia w okresie 30 dni poprzedzających ubezpieczenie z tytułu działalności gospodarczej (z którego była odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe), to podstawę wymiaru zasiłku takiego ubezpieczonego stanowi najniższa miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za pełny miesiąc. Jeśli natomiast okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, wówczas podstawą wymiaru świadczenia będzie zadeklarowana kwota za cały miesiąc ubezpieczenia.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

PRZYKŁAD:

Joanna Z. rozpoczęła prowadzenie działalności 15 lipca 2013 r. Była to jej druga działalność gospodarcza w okresie ostatnich 24 miesięcy kalendarzowych. Zadeklarowała maksymalną wysokość podstawy wymiaru składek 9350,13 zł (kwota 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale). Joanna Z. przed prowadzeniem działalności w okresie 30 dni poprzedzających objęcie aktualnym ubezpieczeniem chorobowym nie miała żadnego tytułu do ubezpieczeń. 30 lipca 2013 r. uległa wypadkowi, który spowodował dłuższą niezdolność do pracy. ZUS jako podstawę wymiaru zasiłku tej ubezpieczonej przyjmie kwotę 2227,80 zł, czyli kwotę najniższej miesięcznej podstawy wymiaru składek obowiązującej przedsiębiorców w miesiącu, w którym powstało prawo do zasiłku, a nie zadeklarowaną kwotę 9350,13 zł.

Nowelizacja ma na celu dostosowanie prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 maja 2012 r. (P 12/10), w którym Trybunał orzekł niekonstytucyjność zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłku przysługującego dobrowolnie ubezpieczonym (prowadzącym działalność gospodarczą), których niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia, w sytuacji gdy było ono poprzedzone ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu.

Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK