| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy uwzględnić zleceniobiorcę w liczbie ubezpieczonych

Czy uwzględnić zleceniobiorcę w liczbie ubezpieczonych

Zleceniobiorcy wynagrodzenie jest wypłacane w następnym miesiącu za miesiąc poprzedni, np. za styczeń w lutym. Jednak za grudzień 2006 r. otrzymał je w grudniu. Natomiast wynagrodzenie za styczeń 2007 r. otrzymał w lutym 2007 r. Czy ustalając liczbę osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w styczniu, należy tę osobę uwzględnić w liczbie osób podlegających temu ubezpieczeniu?

EKSPERT WYJAŚNIA

Tak, jeśli zleceniobiorca podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu. Gdy umowa zlecenia jest jedynym tytułem do ubezpieczeń, to zatrudniona osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Wówczas o tym, czy podlega ona czy też nie ubezpieczeniu wypadkowemu, decyduje wyłącznie miejsce wykonywania umowy - czy praca jest wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. Jeżeli oprócz umowy zlecenia ma ona inne tytuły do ubezpieczeń, np. w innej firmie jest równocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę i uzyskuje tam wynagrodzenie równe co najmniej minimalnemu, z umowy zlecenia podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Gdy do nich nie przystąpi, nie podlega żadnym ubezpieczeniom społecznym (bez względu na miejsce wykonywania umowy), a jest za nią opłacana tylko składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Gdy natomiast zleceniobiorca zdecyduje się na przystąpienie do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, to o tym, czy będzie podlegał również ubezpieczeniu wypadkowemu, zdecyduje miejsce wykonywania umowy zlecenia.

Zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym w okresie od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Ubezpieczeniom społecznym podlega on również w miesiącu, w którym wykonuje umowę zlecenia, a z różnych przyczyn nie otrzymuje wynagrodzenia.

Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych dla potrzeb wypełniania formularza ZUS IWA płatnik uwzględnia ubezpieczonych, którzy w danym miesiącu chociaż przez jeden dzień podlegali ubezpieczeniu wypadkowemu. Jeżeli więc zleceniobiorca był z umowy zlecenia zgłoszony do ubezpieczeń społecznych, w tym do wypadkowego, to płatnik składek (zleceniodawca) powinien złożyć za niego za styczeń 2007 r. raport ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 11 XX i wykazać zerową podstawę wymiaru składek i zerowe kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, gdyż w miesiącu tym ubezpieczony nie uzyskał żadnego przychodu, jednak podlegał ubezpieczeniom społecznym. W takiej sytuacji zleceniobiorca powinien być wliczany do liczby osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu także w styczniu, a więc w miesiącu, w którym wykonywał umowę zlecenie, a płatnik nie wypłacił mu wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

art. 28 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.).

MARCIN LIPIŃSKI

ekspert od ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »