| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Błąd w rozliczeniach na Fundusz Pracy

Błąd w rozliczeniach na Fundusz Pracy

Błąd w rozliczeniach na Fundusz Pracy może polegać na nienależnym opłaceniu składki od umowy zlecenia. W jaki sposób skorygować błąd w zakresie rozliczeń na Fundusz Pracy? Jakie dokumenty korygujące należy sporządzić i przekazać do ZUS?

PROBLEM

Nasza spółka z o.o. oprócz pracowników zatrudnia też kilku zleceniobiorców. Jeden ze zleceniobiorców, na własny wniosek, został od 1 lutego br. zgłoszony do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (jest zatrudniony w innej firmie na pełny etat). Opłaciliśmy za niego składkę na Fundusz Pracy, ponieważ osiąga miesięcznie wynagrodzenie powyżej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy składka na FP za tę osobę była należna? Jeżeli nie, to jakie trzeba sporządzić dokumenty korygujące do ZUS za luty, gdy nieprawidłowość dotyczy tylko tej jednej osoby? Czy trzeba złożyć do ZUS komplet dokumentów korygujących (raport i deklarację), czy wystarczy tylko korekta deklaracji ZUS DRA?

RADA

Postąpili Państwo nieprawidłowo, gdyż składka na Fundusz Pracy jest należna tylko za tych zleceniobiorców, którzy podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obowiązkowo. W tej sytuacji wystarczy złożyć jedynie deklarację zbiorczą ZUS DRA, w trybie korekty, z prawidłowo wykazaną kwotą składek na Fundusz Pracy. Nie ma potrzeby przygotowywania całego zestawu dokumentów korygujących z uwzględnieniem raportu ZUS RCA za ubezpieczonego, którego dotyczy ta sytuacja. W wyniku korekty powstanie nadpłata na koncie FP.

Polecamy również: Forum Kadry - Czy złożyć ZUS DRA?

UZASADNIENIE

Składki na Fundusz Pracy są zobowiązani opłacać za swoich ubezpieczonych wszyscy pracodawcy, a także inne jednostki organizacyjne. Pracodawcą, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, jest:

  • jednostka organizacyjna – również nieposiadająca osobowości prawnej,
  • osoba fizyczna,
    • pod warunkiem, że zatrudniają co najmniej 1 pracownika (art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy o promocji zatrudnienia).

Zatrudniając zleceniobiorców jako spółka z o.o. muszą zatem Państwo rozliczać za nich składki na FP. Obowiązek ten spoczywa bowiem na każdym zleceniodawcy będącym jednostką organizacyjną. W przypadku zleceniodawców-osób fizycznych, obowiązek opłacania składki na Fundusz za zleceniobiorcę zależy od tego, czy oprócz zleceniobiorców przedsiębiorca zatrudnia na podstawie umowy o pracę choćby jednego pracownika.

PRZYKŁAD

Spółka jawna zatrudnia na podstawie umowy zlecenia 3 osoby podlegające obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, których podstawa wymiaru składek jest miesięcznie wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Oprócz zleceniobiorców spółka nie zatrudnia ani jednego pracownika. Zleceniodawca ten, jako „inna jednostka organizacyjna” (w rozumieniu art. 104 ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) jest zobowiązany do opłacania składki na FP za swoich zleceniobiorców, mimo że nie jest pracodawcą w rozumieniu Kodeksu pracy. Gdyby analogiczny stan zatrudnienia miała w swojej firmie osoba fizyczna, wówczas składki za zleceniobiorców nie byłyby należne – do czasu aż przedsiębiorca zatrudniłby na podstawie umowy o pracę choćby jednego pracownika.

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Fundusz pracy - błąd w rozliczeniach. /Fot. Fotolia
Fundusz pracy - błąd w rozliczeniach. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »