| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy w liczbie ubezpieczonych należy uwzględniać osoby przebywające na urlopach wychowawczych

Czy w liczbie ubezpieczonych należy uwzględniać osoby przebywające na urlopach wychowawczych

Od początku powstania firmy zawsze dokonywaliśmy wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jednak stan zatrudnienia był o połowę większy. Czy w 2008 r. roku nasza firma będzie nadal zobowiązana do wypłacania zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, jeżeli obecnie zatrudniamy 21 pracowników, w tym 2 pracownice, które przebywają na urlopie wychowawczym?

PRZYKŁAD

Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie w związku z chorobą dziecka. Zaświadczenie obejmuje okres od 24 grudnia br. do 5 stycznia 2008 r. W 2007 r. zakład pracy był uprawniony do naliczania swoim pracownikom świadczeń chorobowych, jednak od 2008 r. obowiązki te przejmuje ZUS ze względu na liczbę osób zatrudnionych w zakładzie, która na 30 listopada 2007 r. wynosiła 15 osób. Zakład pracy ustala prawo i wypłaca zasiłek opiekuńczy od 24 do 31 grudnia 2007 r. Dalszą wypłatę zasiłków, tj. od 1 do 5 stycznia 2008 r. zakład pracy ma obowiązek przekazać do właściwej jednostki ZUS. Pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy za 2007 r. wypłacany przez zakład pracy, a następnie za 2008 r. przez ZUS. Płatnik składek po wypłaceniu zasiłku opiekuńczego przekazuje oryginał zaświadczenia ZUS ZLA do właściwego ZUS, pozostawiając w aktach potwierdzoną kopię tego zaświadczenia. Ponadto przekazuje wniosek ubezpieczonego o uzyskanie zasiłku opiekuńczego Z-15 oraz zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

Podstawa prawna:

  • art. 61, ust. 1-3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • § 4, § 18 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

PrawoSocjalne.pl

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »