| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy spółka, która przejęła inną spółkę, może wystąpić do ZUS o wydanie interpretacji za okres sprzed przejęcia

Czy spółka, która przejęła inną spółkę, może wystąpić do ZUS o wydanie interpretacji za okres sprzed przejęcia

Nasze przedsiębiorstwo (spółka z o.o.) w marcu br. przejęło inny zakład pracy (również spółkę z o.o.) wraz z zatrudnionymi osobami w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Przejmując sukcesywnie dokumentację kadrowo-płacową stwierdzaliśmy, że przejęty płatnik wyłączał z oskładkowania niektóre składniki wynagrodzenia. W wielu przypadkach mamy wątpliwość, czy robił to prawidłowo i w związku z tym chcielibyśmy uzyskać pisemne interpretacje ZUS. Stosownie do uzyskanego stanowiska planujemy albo pozostawić rozliczenia bez zmian, albo sporządzić korekty i wyrównać ewentualne zadłużenie. Czy jako następca prawny przejętego płatnika możemy wnioskować do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji?

Korzyści (+)

Przedsiębiorca, który uzyskał pisemną interpretację z ZUS, nie może zostać obciążony sankcjami za nieprawidłowe działania w zakresie, w jakim zastosował się do tej wykładni.

Ochrona ta funkcjonuje jednak tylko wówczas, gdy stan faktyczny zawarty we wniosku o interpretację pokrywa się z rzeczywistym stanem, jaki zaistniał u wnioskodawcy. Należy zatem wskazać wszystkie okoliczności mogące mieć znaczenie dla ewentualnego rozstrzygnięcia sprawy. W innej sytuacji, tj. gdy stan przedstawiony we wniosku o wydanie interpretacji zawiera istotne dla rozstrzygnięcia okoliczności, które zostały pominięte przez wnioskodawcę, ZUS może dążyć do zmiany wydanej wcześniej interpretacji. Jeżeli ZUS udowodni, że interpretacja została wydana na podstawie błędnych lub niekompletnych danych, przedsiębiorca nie będzie chroniony przed sankcjami również w zakresie, w jakim zastosował się do interpretacji.

Przedsiębiorca może także uzyskać interpretację od ZUS, przedstawiając we wniosku stan faktyczny zdarzenia przyszłego. Możliwość wystąpienia o taką interpretację oznacza, że stan faktyczny objęty wnioskiem nie musi w rzeczywistości nastąpić – np. w sytuacji, gdy po uzyskaniu wykładni ZUS firma zmodyfikuje swoje plany przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji.

PRZYKŁAD

Zarząd spółki z o.o. planuje przyznać zatrudnionym osobom nagrody z okazji jubileuszu firmy. Uwzględniając te nagrody w planach finansowych spółki prezes zarządu chce wiedzieć, czy przyznane pracownikom nagrody powinny zostać doliczone do podstawy wymiaru składek – m.in. od tego uzależnia decyzję o wysokości przyznawanych pracownikom nagród. Ponieważ osoby zajmujące się rozliczeniami płacowymi w firmie mają wątpliwości, czy taka nagroda jubileuszowa może zostać wyłączona z oskładkowania, spółka wystąpiła do ZUS o wydanie interpretacji, przedstawiając we wniosku zdarzenie przyszłe – przyznanie nagród pracownikom na dopiero planowanych zasadach. Mimo że zdarzenie to faktycznie jeszcze nie nastąpiło, ZUS udzielił przedsiębiorcy wykładni przepisów. Na podstawie uzyskanej interpretacji zarząd spółki podjął decyzję o ostatecznej wysokości przyznanych pracownikom nagród.

Podstawa prawna:

  • art. 10, art. 10a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Zatrudnienia KS Service

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »