| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy od kwoty ekwiwalentu za użytkowanie własnego sprzętu przez telepracownika należy opłacić składki i podatek

Czy od kwoty ekwiwalentu za użytkowanie własnego sprzętu przez telepracownika należy opłacić składki i podatek

Jednemu z naszych pracowników, na jego wniosek, planujemy zmienić warunki pracy na telepracę. Będzie on pracował w domu korzystając ze swojego komputera i własnego specjalistycznego oprogramowania, używając do tego Internetu. Miesięczne koszty abonamentu internetowego wynoszą 100 zł. Chcielibyśmy ustalić mu ekwiwalent z tytułu eksploatacji własnego sprzętu na rzecz pracodawcy oraz co miesiąc zwracać mu połowę kosztów abonamentu za stałe łącze internetowe. Czy od kwoty ekwiwalentu oraz zwrotu połowy opłaty za abonament należy odprowadzić składki na ubezpieczenia oraz podatek?

Prawidłowo ustalony ekwiwalent za użytkowanie na rzecz pracodawcy własnego komputera będzie zwolniony zarówno z oskładkowania, jak i z opodatkowania. Zwrot kosztów za opłacenie stałego łącza internetowego najczęściej jest uznawany przez organy podatkowe jako przychód wyłączony z opodatkowania, chociaż wykładnia nie jest tu jednolita. Natomiast wyłączenie składkowe nie dotyczy zwrotu opłat za Internet – taki przychód, zdaniem ZUS, należy oskładkować. Szczegóły w uzasadnieniu.

Telepraca jest elastyczną formą zatrudnienia. Umożliwia swobodne zarządzanie czasem i organizacją pracy przez telepracownika. Zakłada ona brak bezpośredniej kontroli pracownika oraz brak osobistej styczności w kontaktach z innymi pracownikami lub w relacjach przełożony – podwładny, a nacisk kładzie na konkretne wyniki pracy przesyłane w formie elektronicznej, najczęściej z użyciem Internetu. Jeżeli pracodawca ustali z pracownikiem, że ma on pracować w formie telepracy, to jest zobowiązany:

  • dostarczyć telepracownikowi sprzęt niezbędny do wykonywania pracy w formie telepracy,
  • ubezpieczyć sprzęt,
  • pokryć koszty związane z jego instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją,
  • zapewnić telepracownikowi pomoc techniczną i niezbędne szkolenia w zakresie jego obsługi (art. 6711 § 1 Kodeksu pracy).

Pracownik i pracodawca mogą jednak umówić się, w odrębnej umowie, że pracownik dostarczy sprzęt i inne niezbędne do wykonywania pracy urządzenia (np. specjalistyczne narzędzia, oprogramowanie itp.), pokryje we własnym zakresie koszty jego ubezpieczenia, pomocy technicznej, serwisu czy bieżącej konserwacji sprzętu, a także będzie opłacać koszty Internetu. Strony mogą także, choć nie muszą, umówić się co do zasad rekompensaty finansowej dla pracownika z tego tytułu. Pracodawca ma bezwzględny obowiązek wypłaty ekwiwalentu tylko w przypadku, gdy pracownik używa do pracy własnego sprzętu lub pokrywa koszty jego ubezpieczenia (art. 6711 § 2 pkt 1 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Pracodawca ma bezwzględny obowiązek wypłaty ekwiwalentu w sytuacji, gdy pracownik użytkuje własny sprzęt lub ubezpiecza go na własny koszt.

Ustalając wysokość ekwiwalentu pracodawca powinien wziąć pod uwagę w szczególności normy zużycia sprzętu, jego udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość wykorzystanego materiału na potrzeby pracodawcy i jego ceny rynkowe (art. 6711 § 3 Kodeksu pracy). Zasady udzielania i wysokość ekwiwalentu za używanie własnego sprzętu mogą także wynikać z regulaminu telepracy lub porozumienia o stosowaniu telepracy w zakładzie pracy.

Wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność (art. 21 ust. 1 pkt 13 updof). Ekwiwalent nie zawsze będzie oznaczał zwrot faktycznie poniesionych wydatków przez pracownika. Jako kwotę ekwiwalentu można przyjąć z góry określoną sumę, która spełni przesłanki warunkujące uznanie jej za ekwiwalent.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur

ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »