| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy osoba bezrobotna może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Czy osoba bezrobotna może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Żona jednego z naszych pracowników jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Pod koniec września br. została zarejestrowana jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy, bez prawa do zasiłku. Czy w dalszym ciągu podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny, czy powinniśmy ją wyrejestrować?

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego powstaje z dniem uzyskania statusu bezrobotnego, a wygasa z dniem utraty tego statusu. A zatem w okresie, gdy żona pracownika nie była zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i nie posiadała innego tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, powinna być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Natomiast od dnia zarejestrowania jako osoba bezrobotna powinna zostać w 7-dniowym terminie wyrejestrowana z tego ubezpieczenia. Obecnie obowiązujące przepisy nie precyzują, kto odpowiada za powiadomienie płatnika o konieczności wyrejestrowania członka rodziny (chociaż pragmatyka życiowa wskazuje, że powinien to być ubezpieczony, który zgłosił swoich bliskich do tego ubezpieczenia). Od 1 stycznia 2013 r. wejdą w życie przepisy, które jednoznacznie uregulują tę kwestię. Za powiadomienie płatnika o konieczności zarejestrowania do ubezpieczenia zdrowotnego i wyrejestrowania z niego członka rodziny będzie odpowiadał ubezpieczony.

Należy jednak pamiętać, że bezrobotnym w rozumieniu przepisów ustawy zdrowotnej jest tylko ta osoba, która została zarejestrowana jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy. Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego nie podlega osoba, która nigdzie nie pracuje i nie jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.

Podstawa prawna:

  • art. 3 ust. 2 pkt 5 i pkt 6, art. 5 pkt 3, art. 66 ust. 1 pkt 24, ust. 2 i ust. 3, art. 67 ust. 3, art. 75 ust. 9 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 1 pkt 7 lit. c, pkt 11 ustawy z 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 1016).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »