| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jakim ubezpieczeniom podlega osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło przez własnego pracodawcę

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło przez własnego pracodawcę

Umowa o dzieło nie stanowi tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Jeżeli jednak została zawarta z aktualnym pracodawcą wykonawcy dzieła lub gdy jest wykonywana na rzecz pracodawcy, wówczas wykonawca dzieła do celów ubezpieczeniowych jest traktowany jak pracownik. Przychód uzyskany z tytułu umowy o dzieło podlega oskładkowaniu na takich samych zasadach, jak przychody pracownicze.

W tej sytuacji spółka Y nie powinna składać za Tomasza K. żadnych dokumentów do ZUS oraz nie powinna rozliczać żadnych składek od wynagrodzenia wypłaconego za wykonanie dzieła. Od kwoty tego wynagrodzenia musi jedynie naliczyć i odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy.

Płatnikiem składek z tytułu umowy o dzieło, którą Tomasz K. zawarł ze spółką Y, jest natomiast spółka X. W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia należnych za tego pracownika (będącego jednocześnie wykonawcą dzieła) płatnik powinien również uwzględnić przychód z tytułu umowy o dzieło, mimo że to nie spółka X zawierała tę umowę i nie musi nawet wiedzieć, że materiały promocyjne zamówione w zleceniu wykonuje dla spółki Y Tomasz K.

Ustalając podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy płatnik powinien uwzględnić w niej wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej wykonywanej na jego rzecz przez własnego pracownika. W tym celu musi zsumować przychód z takiej umowy z wynagrodzeniem ze stosunku pracy i od łącznej podstawy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

PRZYKŁAD

Firma Gala sp. z o.o. zawarła z Agencją Reklamową Tetris umowę na organizację letniego eventu promocyjnego dla pracowników i zaproszonych gości, którego częścią miał być plenerowy koncert znanej artystki estradowej. W celu zorganizowania koncertu Agencja Reklamowa zawarła umowę o dzieło z Aleksandrą F. zatrudnioną na stanowisku dyrektora marketingu i promocji w firmie Gala, z miesięcznym wynagrodzeniem 12 500 zł brutto. Za wykonanie umowy o dzieło firma Tetris wypłaciła Aleksandrze F. w sierpniu br. ustalone w umowie wynagrodzenie w kwocie 4000 zł. Od tej kwoty firma Tetris potrąciła zaliczkę na podatek dochodowy.

Natomiast pracodawca Aleksandry F., który jest ostatecznym odbiorcą dzieła (koncert w ramach organizowanego eventu odbył się na jego zlecenie i na jego rzecz), rozliczając składki za sierpień br. powinien doliczyć do wynagrodzenia należnego ze stosunku pracy wynagrodzenie z umowy o dzieło wykonanej na jego rzecz. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za Aleksandrę F. w lipcu 2012 r. wynosi zatem 16 500 zł (12 500 zł + 4000 zł). Składki powinna rozliczyć firma Gala w raporcie ZUS RCA składanym za Aleksandrę F. z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx.

Z punktu widzenia pracodawcy sytuacja, gdy jego pracownik wykonuje na jego rzecz umowę o dzieło zawartą z podmiotem trzecim, jest niekorzystna. Mimo że nie podpisał z wykonawcą dzieła umowy, musi za niego opłacić składki i to od wynagrodzenia, którego sam nie wypłaca. W takim przypadku zyskuje firma, która zawarła umowę o dzieło.

Problemy praktyczne

Wykonywanie przez pracownika umowy o dzieło zawartej z innym podmiotem na rzecz własnego pracodawcy skutkuje również problemami praktycznymi pracodawcy. Po pierwsze, taki pracodawca może nie wiedzieć o tym fakcie. Po drugie, ustawa systemowa nie nakłada obowiązku informowania pracodawcy o wysokości wypłaconego wynagrodzenia ani na pracownika, ani na firmę, która zawiera z nim umowę o dzieło. Pracodawca staje więc przed problemem, skąd uzyskać informację, że jego pracownik wykonuje umowę o dzieło na jego rzecz u innego przedsiębiorcy, a także, w jakiej wysokości i w którym miesiącu wypłacono mu wynagrodzenie.

Należy przyjąć, że z uwagi na przedstawioną wyżej uchwałę SN, firma zawierająca umowy z firmami zewnętrznymi, które na jej rzecz będą świadczyły określone usługi, powinna zastrzec, że podmioty te są zobowiązane przekazać jej informację o zawarciu umów cywilnoprawnych z jej pracownikami oraz o wysokości wynagrodzenia wypłacanego tym osobom. Do przekazania takiej samej informacji powinien zobowiązać swoich pracowników (to samo dotyczy umów zlecenia, co do których SN wypowiedział się w analogiczny sposób w wyroku z 14 stycznia 2010 r., I UK 252/09). Jeżeli pracodawca dopiero po pewnym czasie dowie się, że jego pracownicy wykonywali takie umowy i od przychodów z tych umów nie były wykazywane składki na ubezpieczenia społeczne, będzie zobowiązany złożyć korektę przesłanych wcześniej do ZUS dokumentów rozliczeniowych i opłacić składki wraz z odsetkami za zwłokę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK