| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jakim ubezpieczeniom podlega osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło przez własnego pracodawcę

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło przez własnego pracodawcę

Umowa o dzieło nie stanowi tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Jeżeli jednak została zawarta z aktualnym pracodawcą wykonawcy dzieła lub gdy jest wykonywana na rzecz pracodawcy, wówczas wykonawca dzieła do celów ubezpieczeniowych jest traktowany jak pracownik. Przychód uzyskany z tytułu umowy o dzieło podlega oskładkowaniu na takich samych zasadach, jak przychody pracownicze.

W tej sytuacji spółka Y nie powinna składać za Tomasza K. żadnych dokumentów do ZUS oraz nie powinna rozliczać żadnych składek od wynagrodzenia wypłaconego za wykonanie dzieła. Od kwoty tego wynagrodzenia musi jedynie naliczyć i odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy.

Płatnikiem składek z tytułu umowy o dzieło, którą Tomasz K. zawarł ze spółką Y, jest natomiast spółka X. W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia należnych za tego pracownika (będącego jednocześnie wykonawcą dzieła) płatnik powinien również uwzględnić przychód z tytułu umowy o dzieło, mimo że to nie spółka X zawierała tę umowę i nie musi nawet wiedzieć, że materiały promocyjne zamówione w zleceniu wykonuje dla spółki Y Tomasz K.

Ustalając podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy płatnik powinien uwzględnić w niej wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej wykonywanej na jego rzecz przez własnego pracownika. W tym celu musi zsumować przychód z takiej umowy z wynagrodzeniem ze stosunku pracy i od łącznej podstawy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

PRZYKŁAD

Firma Gala sp. z o.o. zawarła z Agencją Reklamową Tetris umowę na organizację letniego eventu promocyjnego dla pracowników i zaproszonych gości, którego częścią miał być plenerowy koncert znanej artystki estradowej. W celu zorganizowania koncertu Agencja Reklamowa zawarła umowę o dzieło z Aleksandrą F. zatrudnioną na stanowisku dyrektora marketingu i promocji w firmie Gala, z miesięcznym wynagrodzeniem 12 500 zł brutto. Za wykonanie umowy o dzieło firma Tetris wypłaciła Aleksandrze F. w sierpniu br. ustalone w umowie wynagrodzenie w kwocie 4000 zł. Od tej kwoty firma Tetris potrąciła zaliczkę na podatek dochodowy.

Natomiast pracodawca Aleksandry F., który jest ostatecznym odbiorcą dzieła (koncert w ramach organizowanego eventu odbył się na jego zlecenie i na jego rzecz), rozliczając składki za sierpień br. powinien doliczyć do wynagrodzenia należnego ze stosunku pracy wynagrodzenie z umowy o dzieło wykonanej na jego rzecz. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za Aleksandrę F. w lipcu 2012 r. wynosi zatem 16 500 zł (12 500 zł + 4000 zł). Składki powinna rozliczyć firma Gala w raporcie ZUS RCA składanym za Aleksandrę F. z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx.

Z punktu widzenia pracodawcy sytuacja, gdy jego pracownik wykonuje na jego rzecz umowę o dzieło zawartą z podmiotem trzecim, jest niekorzystna. Mimo że nie podpisał z wykonawcą dzieła umowy, musi za niego opłacić składki i to od wynagrodzenia, którego sam nie wypłaca. W takim przypadku zyskuje firma, która zawarła umowę o dzieło.

Problemy praktyczne

Wykonywanie przez pracownika umowy o dzieło zawartej z innym podmiotem na rzecz własnego pracodawcy skutkuje również problemami praktycznymi pracodawcy. Po pierwsze, taki pracodawca może nie wiedzieć o tym fakcie. Po drugie, ustawa systemowa nie nakłada obowiązku informowania pracodawcy o wysokości wypłaconego wynagrodzenia ani na pracownika, ani na firmę, która zawiera z nim umowę o dzieło. Pracodawca staje więc przed problemem, skąd uzyskać informację, że jego pracownik wykonuje umowę o dzieło na jego rzecz u innego przedsiębiorcy, a także, w jakiej wysokości i w którym miesiącu wypłacono mu wynagrodzenie.

Należy przyjąć, że z uwagi na przedstawioną wyżej uchwałę SN, firma zawierająca umowy z firmami zewnętrznymi, które na jej rzecz będą świadczyły określone usługi, powinna zastrzec, że podmioty te są zobowiązane przekazać jej informację o zawarciu umów cywilnoprawnych z jej pracownikami oraz o wysokości wynagrodzenia wypłacanego tym osobom. Do przekazania takiej samej informacji powinien zobowiązać swoich pracowników (to samo dotyczy umów zlecenia, co do których SN wypowiedział się w analogiczny sposób w wyroku z 14 stycznia 2010 r., I UK 252/09). Jeżeli pracodawca dopiero po pewnym czasie dowie się, że jego pracownicy wykonywali takie umowy i od przychodów z tych umów nie były wykazywane składki na ubezpieczenia społeczne, będzie zobowiązany złożyć korektę przesłanych wcześniej do ZUS dokumentów rozliczeniowych i opłacić składki wraz z odsetkami za zwłokę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK