| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jakie składki opłaca w Polsce osoba prowadząca działalność w dwóch krajach unijnych

Jakie składki opłaca w Polsce osoba prowadząca działalność w dwóch krajach unijnych

Jestem prywatnym przedsiębiorcą, prowadzę działalność w Polsce od 2007 r. Od 1 maja 2012 r. rozpocząłem działalność gospodarczą również na Słowacji, na podstawie wpisu dokonanego do tamtejszej ewidencji podmiotów gospodarczych. ZUS wydał mi zaświadczenie A1, które obowiązuje od 1 maja 2012 r. Obecnie nie mam więc obowiązku opłacania składek na Słowacji. Jakie składki w takiej sytuacji powinienem opłacać w Polsce?

Od dnia poświadczenia formularza A1 podlega Pan polskim przepisom w zakresie zabezpieczenia społecznego. Zatem obowiązują Pana zasady prawa polskiego. Po ustaleniu dla Pana jako właściwego polskiego ustawodawstwa, działalność prowadzoną na Słowacji należy również traktować, jakby była wykonywana w Polsce (art. 13 ust. 6 rozporządzenia WE nr 883/2004). W świetle polskich przepisów ubezpieczeniowych jest Pan osobą prowadzącą jeden rodzaj działalności – czyli działalność gospodarczą (art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy systemowej). Nie ma znaczenia, że działalność ta jest prowadzona na podstawie dwóch odrębnych wpisów do ewidencji (w Polsce i na Słowacji). Prowadzi Pan faktycznie tylko jeden rodzaj pozarolniczej działalności i posiada Pan jeden tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznymi.

Odrębną kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Trzeba rozważyć, czy należna jest tylko jedna składka czy dwie – od polskiej i słowackiej działalności.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne należy opłacić od wszystkich przychodów uzyskiwanych z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego (art. 82 ust. 1 i 2 ustawy zdrowotnej). Jeżeli ubezpieczony prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności, a także od każdej prowadzonej spółki (art. 82 ust. 3 i 4 ustawy zdrowotnej).

Rodzajami działalności są:

  • działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej,
  • działalność gospodarcza prowadzona w formie jednoosobowej spółki z o.o.,
  • działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki jawnej,
  • działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki komandytowej,
  • działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki partnerskiej,
  • wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta,
  • wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
  • wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  • inna (niż wymienione powyżej) pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Z przedstawionych wyjaśnień wynika, że również w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego nie powstaje u Pana obowiązek podwójnego oskładkowania działalności. Stosując – zgodnie z unijnym rozporządzeniem – do obu Pana działalności (polskiej i słowackiej) jedno, ustalone wcześniej ustawodawstwo (w Pana przypadku jest to ustawodawstwo polskie), należy uznać, że jest Pan przedsiębiorcą prowadzącym tylko jeden rodzaj działalności – działalność gospodarczą wymienioną w art. 82 ust. 5 pkt 9 ustawy zdrowotnej. Posiada Pan zatem tylko jeden tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego i w związku z tym opłaca Pan jedną składkę na to ubezpieczenie.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 8 ust. 6, art. 9 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 82 ust. 1, ust. 2 i ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 11 ust. 1, art. 13 ust. 2 i ust. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.Urz. UE L 166/1 z 30 kwietnia 2004 r.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »