| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak dokonać korekty dokumentów rozliczeniowych ZUS

Jak dokonać korekty dokumentów rozliczeniowych ZUS

Płatnik składek ma obowiązek złożenia korekty dokumentów rozliczeniowych w każdym przypadku, gdy wystąpiła konieczność korekty danych w tych dokumentach, stwierdzona przez niego we własnym zakresie lub przez ZUS.

Jeżeli płatnik składek podał w imiennym raporcie miesięcznym błędne dane identyfikacyjne ubezpieczonego (tj. błędne nazwisko, imię lub identyfikator numeryczny – PESEL lub serię i numer dokumentu tożsamości), to musi za tę osobę złożyć nowy, poprawny raport. Raport i deklarację rozliczeniową powinien oznaczyć kolejnym numerem identyfikatora.

@RY1@i65/2012/007/i65.2012.007.000.0010.215.jpg@RY2@

PRZYKŁAD

Płatnik składek w raporcie ZUS RCA wpisał błędny numer PESEL ubezpieczonego. Aby skorygować błąd, powinien przekazać do ZUS raport ZUS RCA z prawidłowymi danymi identyfikacyjnymi ubezpieczonego oraz deklarację korygującą. Dokumenty te muszą być oznaczone takim samym numerem identyfikatora.

Obecnie płatnik składek powinien sporządzać dokumenty rozliczeniowe do ZUS tylko z numerem PESEL ubezpieczonego (lub serią i numerem paszportu w przypadku cudzoziemców). Dotyczy to również dokumentów korygujących. Od 1 września 2011 r. zmieniły się bowiem zasady podawania danych osób ubezpieczonych we wszystkich dokumentach związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. W dokumentach dotyczących ubezpieczonego nie należy podawać numeru identyfikacji podatkowej NIP. Jeśli w raportach rozliczeniowych za 2011 r. był podany NIP ubezpieczonego, to korektę raportu należy sporządzić z numerem PESEL lub serią i numerem paszportu w przypadku cudzoziemców, pod warunkiem że te identyfikatory były podane w zgłoszeniu do ubezpieczeń.

@RY1@i65/2012/007/i65.2012.007.000.0010.216.jpg@RY2@

Program Płatnik w obecnie obowiązującej wersji 8.01.001A nie pozwoli na sporządzenie korekty raportu z użyciem identyfikatora NIP. Wykaże błąd krytyczny „Niepoprawne dane identyfikacyjne ubezpieczonego”.

Jeżeli ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczeń wyłącznie z identyfikatorem numerycznym NIP (bez numeru PESEL oraz serii i numeru paszportu, co może dotyczyć cudzoziemców), płatnik składek jest zobowiązany przekazać do ZUS zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych ubezpieczonego na formularzu ZUS ZIUA. W dokumencie ZUS ZIUA w bloku dotyczącym poprzednich danych identyfikacyjnych ubezpieczonego należy wykazać dotychczasowe dane, z jakimi dana osoba została zgłoszona do ubezpieczeń, natomiast w bloku dotyczącym aktualnych danych identyfikacyjnych należy podać nazwisko i imię pierwsze, datę urodzenia oraz numer PESEL lub serię i numer paszportu.

Wycofanie raportu

Jeśli płatnik złożył raport składkowy za osobę, za którą nie powinien składać raportu, musi ten raport wycofać, tj. skorygować go do „zera”. Aby wycofać raport składkowy (ZUS RCA lub ZUS RZA), należy sporządzić raport korygujący, a w pola dotyczące podstawy wymiaru i kwoty składek należy wpisać „0,00”.

PRZYKŁAD

Płatnik pomylił się i sporządził za luty 2011 r. raport ZUS RCA za ubezpieczonego, który został już wyrejestrowany z ubezpieczeń. Aby skorygować ten błąd, musi przekazać za tę osobę raport korygujący, w którym w pola dotyczące podstawy wymiaru składek i kwoty składek wpisze „0,00”. Raport ten musi złożyć z deklaracją rozliczeniową korygującą.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK