| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > W jaki sposób wypełnić druk ZUS ZSWA za 2011 r.

W jaki sposób wypełnić druk ZUS ZSWA za 2011 r.

W tym roku na złożenie informacji ZUS ZSWA płatnicy składek mają czas do 2 kwietnia. Obowiązku tego muszą dopełnić ci płatnicy, którzy w 2011 r. zatrudniali pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Powinni złożyć za nich zgłoszenia danych o pracy „szczególnej” na formularzach ZUS ZSWA.

Instrukcja wypełniania druku

I. DANE ORGANIZACYJNE

  • W polu 01 – należy wpisać identyfikator zgłoszenia (numer/rok), czyli 001 2011.

Numer – oznacza numer raportu za dany rok kalendarzowy. Pierwszy dokument za dany rok kalendarzowy ma numer 001. Dokument elektroniczny może zawierać dowolną liczbę pozycji (bloków) dotyczących zarówno tego samego, jak i innych ubezpieczonych.

Następne dokumenty ZUS ZSWA (dotyczące tego samego roku kalendarzowego, ale składane w innych terminach) należy numerować kolejnymi identyfikatorami (z zakresu 002 – 999). Nie ma przy tym znaczenia, czy dokument jest zestawieniem zbiorczym czy nie oraz czy w dokumencie dokonywane są zgłoszenia czy korekty zgłoszeń. Nie należy składać więcej niż jednego dokumentu z danym identyfikatorem.

Dokument ZUS ZSWA może być składany jako:

1) roczne zestawienie składane zbiorczo za ubezpieczonych wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, które może zawierać pozycje:

– za wszystkich ubezpieczonych, którzy w 2011 r. wykonywali pracę „szczególną” – nawet jeśli płatnik przekazał już za niektórych pracowników ZUS ZSWA na ich wniosek; w zestawieniu zbiorczym pracownicy ci mogą zostać powtórzeni,

– za pozostałych ubezpieczonych (tj. z pominięciem tych, za których płatnik przekazał prawidłowe ZUS ZSWA w poprzednim roku), którzy jeszcze nie zostali zgłoszeni za 2011 r. albo zostali zgłoszeni, ale konieczna jest korekta tego zgłoszenia,

2) jednorazowe (imienne) zgłoszenie – w sytuacji gdy ubezpieczony w trakcie roku wystąpi z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej,

3) korekta zgłoszenia imiennego (pojedynczego ubezpieczonego),

4) zgłoszenie zbiorcze – w sytuacji gdy płatnik jest w trybie likwidacji lub upadłości.

PRZYKŁAD

Płatnik składek w lipcu 2011 r. złożył dokument ZUS ZSWA, oznaczony identyfikatorem 001 2011 za ubezpieczonego Jana Kowalskiego, który złożył wniosek o emeryturę pomostową. W dokumencie tym pracodawca wykazał okres pracy w szczególnych warunkach od 1.01.2011 do 20.07.2011.

W listopadzie 2011 r. płatnik składek złożył korektę ZUS ZSWA, oznaczoną identyfikatorem 002 2011 za Jana Kowalskiego.

W dokumencie tym pracodawca wykazał okres pracy w szczególnych warunkach od 1.01.2011 do 25.04.2011, ponieważ poprzednio podał okres pracy łącznie z okresem pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego.

W marcu 2012 r. płatnik składek złożył dokument ZUS ZSWA, oznaczony identyfikatorem 003 2011 za pozostałych 47 ubezpieczonych, którzy w 2011 r. wykonywali pracę w warunkach szczególnych w tym zakładzie pracy.

  • Pól 02 i 03 – nie wypełnia się.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK