| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Od czego zależy wysokość składki wypadkowej ustalanej przez ZUS

Od czego zależy wysokość składki wypadkowej ustalanej przez ZUS

Nasze przedsiębiorstwo działa nieprzerwanie od początku 2009 r. W tym roku po raz pierwszy wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe ustali dla naszej firmy ZUS. W jaki sposób ZUS ustala wysokość tej składki? Czy możemy wpłynąć na decyzję ZUS tak, abyśmy płacili mniej?

ZUS liczy wskaźnik korygujący ustalając średnią ważoną trzech wymienionych ryzyk. Dodaje do siebie cztery liczby: poszkodowanych, w tym śmiertelnie i ciężko i dwa razy tę samą, czyli zagrożonych wypadkiem (a dokładniej – pracujących w warunkach zagrożenia). Następnie tę wielkość dzieli przez cztery. Podstawę do wyliczenia średniej ważonej stanowi średnia arytmetyczna liczona z trzech kolejnych lat kalendarzowych, która wynika z dodania do siebie wspomnianych ryzyk i podzielenia ich przez tysiąc. Zatem także w przypadku średniej arytmetycznej jest ona tym niższa, im jest mniejsza wypadkowość.

WAŻNE!

Im bardziej płatnik ograniczy liczbę wypadków i zatrudnionych w warunkach zagrożenia, tym stawka procentowa składki wypadkowej będzie niższa.

Do 20 kwietnia ZUS prześle płatnikom za pośrednictwem poczty zawiadomienie o wysokości składki na rok składkowy 2012/2013.

Prawo przewiduje surowe sankcje dla płatnika, który nie przekazał danych na formularzu ZUS IWA, mimo że był do tego zobowiązany, lub dane okazały się nieprawdziwe, co skutkowało zaniżeniem wysokości składki. Wtedy ZUS w drodze decyzji ustala stopę procentową składki na cały rok składkowy w wysokości 150% stopy procentowej ustalonej na podstawie prawidłowych danych. Wówczas płatnik jest zobowiązany opłacić wyższe składki wraz z odsetkami za zwłokę. Jeśli natomiast skutkiem błędu płatnika będzie zawyżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, ZUS ustali ją na cały rok składkowy na podstawie prawidłowych danych. Oczywiście w takiej sytuacji płatnik składek jest zobowiązany złożyć informację ZUS IWA (jeżeli jej wcześniej nie złożył) lub ewentualnie korektę tej informacji, gdy wcześniej przekazane dane były nieprawidłowe.

Inspektor pracy może wystąpić do ZUS z wnioskiem o podwyższenie płatnikowi składek o 100% stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalonej na najbliższy rok składkowy, jeżeli w czasie dwóch kolejnych kontroli stwierdzi rażące naruszenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Na podstawie wniosku inspektora pracy ZUS wydaje decyzję o podwyższeniu składki.

Firma, która rażąco narusza przepisy bhp, musi liczyć się z jeszcze surowszymi konsekwencjami. PiP może wydać nakaz natychmiastowego wstrzymania pracy z powodu bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia oraz decyzję w sprawie wstrzymania eksploatacji niebezpiecznych maszyn i urządzeń.

Podstawa prawna:

  • art. 28 ust. 2, art. 30–32, art. 34 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 ze zm.),
  • § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz. U. Nr 200, poz. 1692 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK