| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak skorygować nieobecność nieusprawiedliwioną po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego

Jak skorygować nieobecność nieusprawiedliwioną po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego

W styczniu br. pracownik przez dwa dni był nieobecny w pracy. Pracownik twierdził, że zachorował, a lekarz dał mu zwolnienie od pracy. Niestety, zwolnienie to zgubił. Uznaliśmy tę nieobecność za nieusprawiedliwioną. Niedawno pracownik odnalazł i dostarczył zagubione zwolnienie lekarskie na te 2 dni w maju br. Czy powinniśmy skorygować dokumenty za styczeń br.?

Powinni Państwo złożyć korektę raportu ZUS RSA złożonego za styczeń 2011 r., w którym została wykazana nieobecność nieusprawiedliwiona. Wypłatę wynagrodzenia chorobowego należy natomiast rozliczyć w dokumentach składanych za maj br. – tj. wykazać w raporcie ZUS RSA kwotę i okres niezdolności do pracy w styczniu br., a w raporcie ZUS RCA doliczyć kwotę tego wynagrodzenia do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

UZASADNIENIE

Dokumentem, na podstawie którego pracodawca ma zarówno prawo, jak i obowiązek wypłacić pracownikowi świadczenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, jest zwolnienie lekarskie wystawione przez uprawnionego lekarza na druku ZUS ZLA. Do momentu przedłożenia zwolnienia lekarskiego pracodawca może traktować nieobecność pracownika jako usprawiedliwioną (jeśli w jakiś inny sposób pracownik potwierdził niezdolność do pracy) albo jako nieobecność nieusprawiedliwioną.

Jeśli pracownik zgubił wystawione mu zwolnienie lekarskie, powinien wystąpić do lekarza o wypis z kopii zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Wypis taki, na wniosek ubezpieczonego, sporządza lekarz, który wydał zagubione zaświadczenie. Jeżeli pracownik nie uzyska takiego wypisu, za okres nieobecności w pracy nie ma prawa do świadczeń chorobowych.

Ponieważ nie posiadali Państwo zwolnienia lekarskiego na czas nieobecności pracownika w pracy, uznali Państwo tę nieobecność za nieusprawiedliwioną. W związku z tym za styczeń br. powinni Państwo złożyć za pracownika, poza raportem ZUS RCA, również raport ZUS RSA, wykazując w nim 2-dniowy okres nieobecności w pracy i kod świadczenia/przerwy – 152 (okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy).

Po dostarczeniu zwolnienia należy postąpić według ogólnych zasad – tj. wykazać wypłatę wynagrodzenia chorobowego w dokumentach składanych za miesiąc, w którym zostanie ono wypłacone pracownikowi (tj. w dokumentach za maj br.). W raporcie tym należy wykazać okres niezdolności do pracy, tj. 2 dni, za które pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe, jego kwotę oraz kod świadczenia przerwy – 331 (wynagrodzenie za czas choroby).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »