| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy wartość abonamentu na usługi medyczne stanowi podstawę wymiaru składek

Czy wartość abonamentu na usługi medyczne stanowi podstawę wymiaru składek

Nasza spółka zamierza wykupić każdemu pracownikowi abonament w prywatnej klinice zapewniający prawo do usług medycznych. W urzędzie skarbowym dowiedzieliśmy się, że od wartości takiego abonamentu (350 zł) musimy zapłacić zaliczki na podatek dochodowy od tych świadczeń. Czy wartość tego abonamentu musimy także doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

RADA
Tak. Wartość abonamentu medycznego wykupionego przez pracodawcę pracownikowi, stanowiąca przychód ze stosunku pracy w myśl przepisów podatkowych, wchodzi do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika. W 2007 r. wartość tego abonamentu nadal będzie przychodem pracownika. Będzie jednak mogła stanowić koszt pracodawcy.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników regulują przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Pracodawca zobowiązany jest potrącić i rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne od tych świadczeń pieniężnych i niepieniężnych, które stanowią przychód ze stosunku pracy w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyjątkiem:
• wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz
• przychodów wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1–32 przytoczonego rozporządzenia.

Składki na ubezpieczenia społeczne nie są także należne od wypłaconych pracownikowi zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego.

Otrzymany przez pracownika abonament medyczny, który został sfinansowany ze środków pracodawcy, stanowi przychód tego pracownika ze stosunku pracy, gdyż świadczenia te można powiązać z konkretnymi pracownikami (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jednocześnie tego rodzaju przychód nie został wymieniony wśród tych przychodów ze stosunku pracy, które na mocy wymienionego rozporządzenia korzystają ze zwolnienia od składek na ubezpieczenia społeczne. Z tych względów od wartości takiego abonamentu należy potrącić i rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne, a także na ubezpieczenie zdrowotne.

Do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników – co do zasady – stosuje się bowiem przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób.


Podstawa prawna:
• art. 4 pkt 4 i 9, art. 18 ust. 1 i 2, art. 20 oraz art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.), 
• § 2 ust. 1 pkt 1–32 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »